ayran.gen.tr https://www.ayran.gen.tr Ayran, Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, ayran.gen.tr Thu, 02 Jun 2016 00:00:00 +0000 Wed, 18 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Ayran https://www.ayran.gen.tr/ayran.html Sun, 25 Nov 2018 13:15:26 +0000 Ayran, Ayran denilince ilk akla Türk milleti gelmektedir. Ayranı Türkler bulmuştur. Türkiye’den başka hiçbir ülkede bu kadar yaygın değildir. Özellikle köylerde size ilk olarak buz gibi ayran ikram ederler. Bugün ayran hak Ayran, Ayran denilince ilk akla Türk milleti gelmektedir. Ayranı Türkler bulmuştur. Türkiye’den başka hiçbir ülkede bu kadar yaygın değildir. Özellikle köylerde size ilk olarak buz gibi ayran ikram ederler. Bugün ayran hakkında bilgiler vereceğiz. Ayranın nasıl yapıldığı Ayranın tarihi, faydaları zararları hakkında bilgilere değineceğiz. Ayran, ineklerden elde edilen sütün yoğurt yapılması sonucu elde edilen bir içecektir. Ayran, yoğurdun sulandırılması ile içerisine tuz eklenerek elde edilen ve yaz aylarında çok tüketilen, serinletici bir içecektir. Türk insanının geleneksel kabul ettiği milli içecektir. Tek Türkiye değil diğer Türki ülkelerde de tüketilmektedir. Bu ülkeler arasında Azerbaycan, İran ve Bulgaristan da bulunmaktadır. Orta Doğu ve Asya ülkelerinde de tüketilmektedir. Ayran sadece inek sütünden değil aynı zamanda koyun ve keçi sütünden de yapılmaktadır. Sağlığa çok faydası olan bir üründür.

Ayranın Tarihi,

Ayran milattan sonra Göktürklerin tesadüfen bulduğu bir içecektir. Göktürkler yoğurtlarının ekşidiğini gördüklerinde bu ekşiliği azaltmak için içerisine su ilave etmişler ve tadını biraz olsa da düzeltmişler. Divan-i Lugat-it Türk eserinde ayran sözcüğü ilk olarak burada kullanılmıştır. Sütten elde edilen bir içecek olarak söylenmiştir. Eski zamanlarda tarım toplumlarında çok fazla tüketilmektedir.

AyranAyranın Çeşitleri,

Normal olarak yapılan bir ayran, yayık ayranı, acılı ve Susurluk ayranı şeklinde isimlendirilmektedir. Yapılış olarak pek farklılık arz etmez. Genel olarak aynı tarzda yapılmaktadır. Yayık ayranı, yayık makineleri ile ya elektrikli ya da kol kuvveti ile yapılmaktadır. Üzerinde tereyağı elde edilir. Çok lezzetli ve bol köpüklü olmaktadır. Genel olarak kırsal kesimlerde yayık ayranı bol yapılmaktadır. Çünkü kırsal kesimlerde hayvancılık çok yapıldığı için bol süt elde edilir. Süt ise ayran yapılarak değerlendirilir.

Ayranın Faydaları Şunlardır,

 • Ayranın insan sağlığına pek çok yararı vardır. Yemekler yanında tüketildiği gibi sade olarak da tüketilmektedir. İçerisinde çok fazla mineral, vitamin barındırmaktadır.
 • İnsanlarda doyum sağlar. Yani doyurucu bir özelliğe sahiptir.
 • Çok fazla kiloya sahip insanların tükettiği içeceklerin başında gelmektedir. Çünkü insanların kilo vermesine yardım etmektedir. Doyum hissi sağladığı için ve kilo vermek isteyen insanlar yemek az tükettiklerinden dolayı vücudun gereksinimi olan vitamin ve mineralleri ayran içerek karşılamaktadırlar. Vücutta tokluk hissi yaratır.
 • Ayran içerek vücudun gereksinimi olan kalsiyumu sağlamış olursunuz. Kalsiyum süt ürünlerinin içerisinde bolca bulunmaktadır. Kalsiyum minerali özel olarak iskelet ve kemik sitemleri için çok mühimdir. Kemiklerin güçlenmesi için düzenli olarak ayran tüketilmesi gerekir. Ayranın içerisinde bulunan kalsiyum minerali kaslar için önem taşımaktadır.
 • Yaz sıcaklığında içildiğinde insanların hararetlerini alır. Vücut sıcaklığının dengede kalmasını yardımcı olur. Sindirim sistemi açısından da büyük önem taşır. Çok yağlı ya da bünyeye ağır gelen yemekler tüketildiyse ardından içilen ayran hem şişkinliği alır hem de hazımsızlık yapmaz. Gaz problemini yok eder.
 • Ayranın tam bir vitamin deposudur. İçerisinde D vitamin vardır. Ayrıca demir içermektedir.
 • Ayran kan basıncının azalmasına yani düşmesine yardımcı olmaktadır. Kolesterole iyi gelmektedir. İnsanlarda ki kolesterol ayarını dengede tutmaya yardımcı olmaktadır. İçerisindeki maddeler kolesterol açısından zengindir.
 • Ayran içerisinde bol miktarda riboflavin vardır. Sindirim sistemine yardım eden besinlerin enerji oluşturmasına katkıda bulunan riboflavini barındırmaktadır. Ayranın karaciğere iyi geldiği bilinmektedir. Ayranın antioksidan özelliği vardır.
 • Ayran sıvı bir içecek olmasından dolayı bağırsak problemi olanlar için çok önemlidir. Kabızlı]]> Ayran Çorbası Diyeti https://www.ayran.gen.tr/ayran-corbasi-diyeti.html Sun, 25 Nov 2018 19:57:41 +0000 Ayran çorbası diyeti, sadece 2 gün süreyle uygulanan bir diyettir. Eğer kilonuz fazlaysa bunu ayda 2 defa, kilonuz fazla değilse ayda 1 defa 2 gün süreyle uygulayabilirsiniz. Ortalama fazla kilolarınıza bağlı olarak 2 günde 900-15 Ayran çorbası diyeti, sadece 2 gün süreyle uygulanan bir diyettir. Eğer kilonuz fazlaysa bunu ayda 2 defa, kilonuz fazla değilse ayda 1 defa 2 gün süreyle uygulayabilirsiniz. Ortalama fazla kilolarınıza bağlı olarak 2 günde 900-1500 gram arasında kilo verebilirsiniz. Bu diyet bir anlamda vücudunuz için detoks etkisi yapacaktır. Ancak ayran çorbası diyeti vücudunuzdaki sadece ödemi giderir. Yağ yaktırması söz konusu değildir.

  Ayran çorbası diyeti nasıl uygulanır

  Diyeti uygulamaya sabahları 09.00 ile 10.00 arası kahvaltı ederek başlıyorsunuz. Kahvaltıda tüketeceğiniz besinler ise;
  • 1 adet haşlanmış katı yumurta
  • 1 dilim kepekli ekmek
  • Salatalık, domates ve beyaz peynir
  Kahvaltının ardından saat 12.00, 14.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.00 de yani 2 saatte bir hazırladığınız ayran çorbasını 1 kase olarak içiyorsunuz. Böylece 6 öğünü sadece ayran çorbası içerek geçiriyorsunuz. Diyetin birinci gününde ve ikinci gününde beslenmeniz bu şekilde oluyor. Belirttiğimiz gibi ayran çorbası diyeti sadece 2 gün süreyle uygulanmalıdır. Bundan daha fazla devam ettirilmesi sağlık açısından oldukça zararlıdır. Detoks etkisi yapacak bu diyetle kısa sürede vücudunuzdaki ödemden de kurtulmuş oluyorsunuz.

  Ayran Çorbası DiyetiAyran çorbası diyeti için hazırlanacak çorba malzemeleri
  • 4 yemek kaşığı kuru nohut
  • 4 yemek kaşığı kuru bulgur
  • 4 yemek kaşığı yeşil mercimek
  • 500-650 gram arası yağsız yoğurt ya da light yoğurt
  Ayran çorbası yapımı

  Öncelikle bulgur, nohut ve yeşil mercimeği bir gece önce ıslatın. Ertesi gün bakliyatları ayrı ayrı haşlayın. Bunun için düdüklü tencerede kullanabilirsiniz. Daha sonra bütün bakliyatları yoğurtla birlikte iyice karıştırın. Buna ayran kıvamına gelecek şekilde su ilave ederek karıştırın. Çorbanın kıvamını kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Çorbaya sadece nane gibi baharatlar ilave edebilirsiniz. Tuz ilave etmeniz ise yasak. Verdiğimiz malzemelerle size sadece 1 günlük ayran çorbası çıkar. Ayran çorbası diyeti 2 gün süreyle yapıldığından malzemelerin ölçülerini 2 katına çıkarak çorbayı yapabilir ya da dilerseniz günlük taze olarak yapabilirsiniz.

  Ayran çorbası diyeti sırasında kafeinli içecekler ve meyve yemeniz yasak. Sadece yeşil çayı şekersiz olarak içebilirsiniz. En önemli husus ise her gün en az 2 litre su içmenizdir. Su ödemin atımında size en önemli desteği verecektir.
  ]]>
  Buğdaylı Ayran Çorbası https://www.ayran.gen.tr/bugdayli-ayran-corbasi.html Mon, 26 Nov 2018 02:17:33 +0000 Buğdaylı Ayran Çorbası, yaz kış demeden tüm mutfaklarda pişirilen bir çorbadır. İçerisinde kullanılan buğday yayla çorbası ile karıştırılmasına sebep olur. Buğdaylı ayran çorbası yapımında bir kaç püf noktasına d Buğdaylı Ayran Çorbası, yaz kış demeden tüm mutfaklarda pişirilen bir çorbadır. İçerisinde kullanılan buğday yayla çorbası ile karıştırılmasına sebep olur. Buğdaylı ayran çorbası yapımında bir kaç püf noktasına dikkat etmek gerekir. Bunlardan bir tanesi kullanılan yoğurtların oda sıcaklığında olması gerektiğidir. Bu sayede çorbanın yoğurt sebebiyle kesilme riski en aza indirilir. Diğer bir püf noktası ise çorbayı karıştırırken tahta kaşık kullanılmasıdır. Bu püf noktalarına dikkat edildiği takdirde çok güzl sonuöların alınacağı bir çorbadır. Yapımı oldukça kolay ve zahmetsizdir. Günün her öğününde rahatlıkla tüketilebilir. 

  Buğdaylı Ayran ÇorbasıBuğdaylı Ayran Çorbası İçin Malzemeler

  • 1,5 su bardağı yoğurt
  • 1,5 su bardağı süzme yoğurt 
  • 1 su bardağı aşurelik buğday
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 yumurta
  • Tuz
  Buğdaylı Ayran Çorbası Sosu İçin, 
  • Yarım çay bardağı sıvı yağı
  • 1 diş sarımsak
  • Nane
  Buğdaylı Ayran Çorbası  Yapılışı, 

  Buğdaylı ayran çorbası yapımına öncelikle olarak buğdayların hazırlanmasıyla başlanır. Aşurelik buğdaylar önce yıkanır. Daha sonra süzgeçten geçirilerek yaklaşık 1 litre su konulmuş derin bir tencerede şişene kadar haşlanır. Tercihe göre buğdaylar bir gece öncesinden ılık suda ıslatılabilir. Suda ıslatılan bulgurların pişme süresi daha kısa olacaktır. Bulgurların haşlandığı su çorba yapımında kullanılacağı için kesinlikle dökülmemelidir. Haşlama suyu ayrı bir tencereye alınarak ocağa alınır. Kısık ateşte su kaynayana kadar beklenir. Su eğer az gelirse 1 su bardağı sıcak su da ilave edilebilir. Çorba suyu kaynarken ayrı kapta yoğurt, un ve yumurta iyice çırpılır. Yoğurdun ılınması ve çorba içinde kesilmemesi için kaynayan çorba suyundan azar azar alınarak yoğurtlu karışıma ilave edilir. Daha sonra çorba tel çırpıcı ile bir yandan karıştırılırken diğer bir yandan yoğurtlu karışım yavaş yavaş çorbaya eklenir. Bu esnada yumurtanın pişmemesi ve unun topaklanmaması gerekir. O nedenle Çırpıcı ile karıştırma işlemine ara verilmemesi gerekir. Çorba 3-4 dakika kaynadıktan sonra haşlanan buğdaylar ilave edilir. Tüm malzemelerin birbirine özleşmesi için çorba yaklaşık 9-10 dakika kadar kaynatılır. Çorba kaynarken sosu için diğer malzemeler hazırlanır. Bunun için önce sarımsaklar kabuklarından soyulur ve rendenin ince tarafıyla rendelenir. Sarımsakların içinde rendelenmemiş parça kalmamasına özen gösterilmelidir. Küçük bir tavada sarımsaklar yağ ile çok az kavrulur. Üzerine nane eklenerek tava ocaktan alınır. Hazırlanan sos kaynamakta olan çorba içine ilave edilir. Buğdaylı ayran çorbası 1-2 dakika daha kaynatılarak ocaktan alınır. Servis tabağına alınan buğdaylı ayran çorbası sunum yapılır. 

  Afiyet Olsun. 
  ]]>
  Maden Sulu Ayran https://www.ayran.gen.tr/maden-sulu-ayran.html Mon, 26 Nov 2018 17:50:25 +0000 Maden Sulu Ayran, Yemeklerin yanında tüketilen maden sulu ayran, yemek sonrasında midenin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Yoğurt ve sodanın içerisindeki minarallerin bir biri ile bütünleşmesi sonrasında hazmetme imkanı, Maden Sulu Ayran, Yemeklerin yanında tüketilen maden sulu ayran, yemek sonrasında midenin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Yoğurt ve sodanın içerisindeki minarallerin bir biri ile bütünleşmesi sonrasında hazmetme imkanı, midede oldukça fazla artacaktır. Hakeza sıcak yaz gecelerinde buzla birlikte tüketilmesi halinde içinizi serinletecek bir özelliğe sahiptir. Yapılan araştırmalar neticesinde maden sulu ayranın metebolizmayı güçlendirdiği ve zihnin daha iyi çalışmasına imkan verdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmalarda, yaz aylarında yatmadan önce tüketilen bir bardak maden sulu ayranın zayıflamaya ciddi anlamda etkileri olduğu bilinmektedir. Ayrıca soda ve ayranın bütünleşmesi sonrasında gece tüketimi ile sigara tüketen kişilerde ciddi anlamda rahatlamalar oluşturduğu anlaşılmıştır. Anadolu geçmiş dönemlerde yoldan gelen misafirlerin serinlemesi amacıyla Asırlar boyu bu lezzet ikram edilmiştir. Bu nedenlerle bu gün sizlerle birlikte maden sulu ayran tarifini paylaşacağım. 

  Maden Sulu AyranMaden Sulu Ayran Malzemeleri,
  • Yarım Kilogram Yoğurt,
  • 600 gram su,
  • 1 tatlı kaşığı tuz, 
  Maden Sulu Ayran Tarifi,

  Öncelikle buz dolabından çıkartılan yoğurt iyice ayrı bir kap içerisinde blender veya kaşık yardımı ile çırpılır. Bu çırpma işleminde yoğurt, su ile bütünleşirken topak haline gelmemesi amacıyla çok fazla çırpılmalıdır. Ardından tuz yoğurdun içine eklenerek, tuz eriyinceye kadar bu çırpma işlemi devam eder. Bir sürahi içerisine konulan yoğurdun üzerine azar azar su eklenir. Bu su ekleme işlemi sırasında sürekli olarak yoğurt çırpılmalıdır. Böylelikle ayranın her tarafı aynı kıvamda olacaktır. Üzerine isteğe bağlı olarak buz dolabından çıkartılan buzlar eklenir. Hazırlanan maden sulu ayran bardaklara doldurularak ikram edilir. 

  Afiyet olsun. 
  ]]>
  Köpüklü Ayran https://www.ayran.gen.tr/kopuklu-ayran.html Tue, 27 Nov 2018 08:47:06 +0000 Köpüklü Ayran, Anadolu' da asırlardan beri yayık marifetiyle tüketilen bu lezzet oldukça serinletici bir özelliğe sahiptir. Yoğurdun çırpılması sonucunda oluşan bu hafif  içecek son zamanlarda alkol kullanmayan kişiler taraf Köpüklü Ayran, Anadolu' da asırlardan beri yayık marifetiyle tüketilen bu lezzet oldukça serinletici bir özelliğe sahiptir. Yoğurdun çırpılması sonucunda oluşan bu hafif  içecek son zamanlarda alkol kullanmayan kişiler tarafından severek tüketilen bir içecek haline gelmiştir. Köpüklü ayran uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde oldukça faydalıdır. Aslında yoğurdun içerisinde bulunan mineraller su ile sulandırma yöntemi ile tüketilmesi ile sağlığın korunması ayran sayesinde sağlanmıştır. Ancak uzman hekimler yoğurdun fazlaca çırpılması sonunda yukarıya doğru yağını tam vermek üzere iken oluşan bu köpüğün oldukça faydalı olduğunu defalarca dile getirmişlerdir. Ülkemizde Doğu Anadolu ve Güneydoğu bölgelerimizde akşam yemeklerinde hiç eksik edilmeksizin içecek türü olan köpüklü ayran tüketilmektedir. Ancak son zamanlarda Akdeniz ve Ege bölgesine turistik amaçlı gelen turistlerin alkolden uzaklaşarak köpüklü ayran tarzında içecekleri tükettiği görülmüştür. Bu gün sizler ile köpüklü ayran tarifini paylaşacağım. 

  Köpüklü AyranKöpüklü Ayran Malzemeleri
  • 1 kilogram Yoğurt,
  • 1,2 gram su,
  • 1 yemek kaşağı tuz,
  Köpüklü Ayran Hazırlanışı

  Öncelikle yoğurtun köpüklü ayran hazırlanışında fazla olması daha fazla köpüğün ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu nedenle yukarıda belirtilen ölçülerde yoğurt bir kase içerisine konularak üzerin tuz eklendikten sonra bir blendır veya kaşık yardımı ile iyice çırpılır. Akabinde yoğurdun su ile birleşmesi esnasında karışımın topak topak olmaması amacıyla bu karıştırma işlemi çok fazla yapılmalıdır. Ardından bir sürahi içerisine konulan çırpılmış yoğurdun üzerine azar azar su konularak çırpılma işlemi devam edilir. Su aktarıldıktan sonra ayranın her tarafının aynı kıvamda olması amacıyla ciddi anlamda karıştırılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Ardında blendir sürahinin alt kısmına doğru yanaştırılarak çırpılma işlemi başlanır. Blendir yardımı ile yaklaşık olarak 5-7 dakika kadar çırpılan ayranın üstü ortaya çıkan yağ ile köpürecektir. Bu çırpma işlemi tamamlandıktan sonra servis edilmek üzere bardaklara doldurulur. Üzerine bir yemek kaşığı yardımı ile köpüğü eklenerek içilir. Köpüklü ayranın yaz ayında içinizi serinleteceğine eminim. 

  Afiyet olsun. 
  ]]>
  Acılı Ayran https://www.ayran.gen.tr/acili-ayran.html Tue, 27 Nov 2018 15:56:27 +0000 Acılı Ayran, Sıcak yaz gecelerinin güzel bir esintisi olan acılı ayran oldukça faydalı bir içecektir. Arnavut biberinin doğal acısı ile yoğurtun serinletici etkisi ile ortaya çıkan bu tat damaklardan dinmeyen bir lezzettir. Ül Acılı Ayran, Sıcak yaz gecelerinin güzel bir esintisi olan acılı ayran oldukça faydalı bir içecektir. Arnavut biberinin doğal acısı ile yoğurtun serinletici etkisi ile ortaya çıkan bu tat damaklardan dinmeyen bir lezzettir. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yaz aylarında kahve ve çay ocaklarında satılmakta olan bu lezzeti evlerimizde yapma imkanı oldukça basittir. Ekonomik yönden oldukça masrafsız olan bu lezzet bir çok kişi tarafından sevilerek tüketilen bir lezzet türüdür. Şayet bir kimse acılı ayran tüketmesi halinde soğuk ve acının enfes ferahlı içinde bulunduğu harareti dindirmeye yetecektir. 

  Acılı AyranAcılı Ayran Malzemeleri.
  • 1 kilogram yoğurt,
  • 1,2 kilogram su, 
  • 5-6 adet Arnavut biber,
  • Tuz,
  • 1 tatlı kaşığı limon,
  Acılı Ayran Hazırlanışı,

  Öncelikle orta boy bir kap içerisine konulan yoğurt ve tuz iyice çırpılır. Yoğurt çırpılma esnasında iyice çırpılarak sıvı bir hal almalıdır. Akabinde üzerine su çekilmesi halinde çökelik gibi bir yoğunluk oluşmaması açısından bilendir ile iyice karıştırılır. Ayranın her tarafı aynı kıvama gelince bu üzerine biraz ekşi bir lezzet vermesi amacıyla 1 tatlı kaşığı limon sıkılır. Tekrardan çırpılan ayran bu defa beş kilogramlık bir bidonun içine konulur. Önceden hazırlanan Arnavut biberi daha iyi acısını vermesi amacıyla bıçak yardımı ile delik açılır. Açılan bu deliklerin tohumunu vermemesi amacıyla küçük olmasına dikkat edilmelidir. Ardından kapağı kapatılan acılı ayran yaklaşık olarak 2-3 saat kadar dolapda soğuması için bekletilir. Soğuyan acılı ayran çıkarılmadan önce bir kepçe yardımı ile tekrardan karıştırılır. Hazırlanan bardaklara konulan acılı ayranımız içilmek üzere servis edilir. 

  Afiyet olsun. 
  ]]>
  Ayran Kaç Kalori https://www.ayran.gen.tr/ayran-kac-kalori.html Wed, 28 Nov 2018 03:11:23 +0000 Ayran Kaç Kalori, Ayran dünyanın en sağlıklı içeceklerinden birisidir. Ayran neredeyse milli içeceğimiz olmuştur, ne yazık ki günümüzde çıkan meyve suları ve asitli içecekler ikinci planda kalmasına neden oluyor. Ayran bir Ayran Kaç Kalori, Ayran dünyanın en sağlıklı içeceklerinden birisidir. Ayran neredeyse milli içeceğimiz olmuştur, ne yazık ki günümüzde çıkan meyve suları ve asitli içecekler ikinci planda kalmasına neden oluyor. Ayran bir süt ürünü olmasından dolayı protein açısından çok zengin bir içecektir. Ayran hemen hemen her yemeğin yanında içilebilen bir içecek olmakla beraber vücudumuzun direncini artırır, ayran vücudun kaybettiği su ve mineralleri geri kazandırmak  ve vücuda ferahlık vermesi açısından oldukça güzel bir içecektir, özellikle yazın sıcak aylarında çok faydalıdır.

  Ayran tüketirken hazır pastörize ayranlar yerine evde kendi yaptığımız yoğurttan elde edeceğimiz ayran daha sağlıklıdır. Fakat hazır ayran tüketmek zorunda kalıyorsak daha çok light olanları tüketmekte fayda vardır. Ayranın bugüne kadar herhangi bir zararına rastlanmamış olmakla beraber zayıflamak amaçlı da kullanılmaktadır. Evde yaptığımız ayranı yoğurtun yağsız tarafından kullanabiliriz kilo sorunu olan kişiler için. Ayranın süt ürünü olduğunu biliyoruz, bir bardak ayran yarım bardak süte eş değerdedir, bunun için çocuklarımızda süt içme alışkanlığı yoksa bunun yerine ayranı kullanabiliriz.Ayran Kaç Kalori

  Evde yapılan ayranın kalorisi düşüktür. Hatta diyet listelerinde ayran bulunmaktadır. Düzenli olarak günde iki bardak ayran içimi karın bölgesindeki yağları eritmektedir. 

  Ayranın içerisinde kalsiyum, fosfor ve diğer vitaminleri barındırdığı için oldukça zengin bir içecektir. Sigara içenler ve kimyasal maddelerle uğraşan kişiler  için  özellikle içilmesi çok iyidir. Ayran vücuttaki toksinleri ve mikropları dışarı atmaktadır. Sindirim sistemini çalıştırır.  

  Ev yapımı normal yağlı yoğurtla yapılan bir bardak yani 200 gram ayranda 72 kalori yağsız yoğurtla yapılan 200 gram yani bir bardak yoğurtta 53 kalori bulunur. Bunun yanı sıra hazır pastörize ayranlar da ise  daha fazla kalori bulunuyor. Pastörize normal bir bardak (200 ml) 76 kalori, bir bardak light ayranda (200 ml) 54 kalori bulunmaktadır.
  ]]>
  Ayran Kürü https://www.ayran.gen.tr/ayran-kuru.html Wed, 28 Nov 2018 17:24:31 +0000 Ayran kürü, son dönemlerde bayanların zayıflamak için kullandığı diyet kürlerinden birisidir. Hem evde kolaylıkla uygulanması, hem malzemelerinin her daim bulunabilmesi, hemde 2 günde 2 kilo verdirmesi bakımından oldukça uygun Ayran kürü, son dönemlerde bayanların zayıflamak için kullandığı diyet kürlerinden birisidir. Hem evde kolaylıkla uygulanması, hem malzemelerinin her daim bulunabilmesi, hemde 2 günde 2 kilo verdirmesi bakımından oldukça uygun bir diyet şeklidir. Ayran kürü, iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birisi içerisine kuru bakliyat ve bulgur konularak yapılanıdır. diğeri ise soda limon ile yapılanıdır. Biz sizlere iki kürün de malzemelerini vereceğiz. 

  Benim sizlere anlatacağım kür soda limon ile olandır. Bu kür yapımı açısından çok kolay ve basittir sadece birkaç dakikanızı ayırarak rahatlıkla uygulayacağınız bu kür sayesinde özellikle göbek çevresinde oluşan yağlarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Üstelik bu ayran kürü etkisini çok çabuk gösteriyor. Metabolizmanız ne kadar yavaş olursa olsun her daim uygulandığında göbek bölgesindeki yağların gittiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Düzenli bir şekilde iki hafta uygulanacak bu kürün etkilerini göbek bölgenizde çok rahat çıplak gözle bile görebilirsiniz. Aynı zamanda bir çok bayanın metabolizmam yavaş diye diyet yapmayı bıraktığını biliyoruz. Bu kür metabolizmanızı da hızlandıracaktır.

  Ayran KürüAyran soda limon kürü malzemeleri;
  • 1 kase yarım yağlı yoğurt,
  • 1 şişe sade maden suyu,
  • yarım limon,
  Ayran detoks kürü malzemeleri;
  • 2 litre yarım yağlı yoğurt,
  • 1 çay bardağı buğday,
  • 2 adet salatalık,
  • 1 çay bardağı nohut,
  • Nane,
  Yapılışı: Karışımı hazırlarken öncelikle yoğurdun içerisine yarım limon suyu sıkılarak ilave edilir ve iyice karıştırılır. Karışım olduktan sonra, ardından maden suyu yavaş yavaş ilave edilerek karıştırılmaya devam edilir ta ki maden suyunun hepsi içerisine konana kadar. Maden suyunu birden boşaltmayınız, karışımı köpürtebilir, buda taşmasına sebep olur ki yaptığınız işlemin boşa gitmesine sebep olur. Artık ayran, soda limon kürümüz hazırdır; afiyetle içebilirsiniz. 

  Bir diğer kürümüz ise ayran detoksu, olarak bilinir ve iç malzemeleri içerisindeki buğday ve nohut önceden haşlanarak hazırlanır. Sonrasında yoğurdu derince bir kabın içerisine ince tel süzgeç yardımıyla süzerek boşaltırız cacık kıvamı dediğimiz kıvama bu şekilde çok çabuk ulaşacaktır. Hemde yoğurdun kendi suda içerisine girecektir. Cacık kıvamındaki yoğurdun içerisine haşladığımız nohut ve buğdayı, sonra rendelenmiş salatalıkları ve naneyi ilave ederiz. İyice kaşık yardımı ile karıştırdıktan sonra küçük kaselere paylaştırdığımız kürü kahvaltı öğünü erken saatte yapıp öğle yemeğinde mutlaka  bir kase ayran detoksu yiyebilirsiniz. Sonrasında, gün içerisinde 2 saat arayla bir kase yemelisiniz. En son akşam yemeğinde de bir kase yedikten sonra yaptığımız ayran detoks kürü bitmiş olmalıdır. 

  Bu kürün her gün yapılması ve uygulanması risk oluşturacağından ayda iki defa yapılması ve tüketilmesi gerekir. On beş gün ara ile uygulanacak bu kür ortalama bir ayda üç veya dört kilo vermenizi sağlar. Unutmayın kürü uygulamaya başladığınızda şeker ve tuz gibi gıdaları hayatınızdan yavaş yavaş çıkarmalısınız. Sağlıklı günleriniz olsun. 
  ]]>
  Rüyada Ayran Yapmak https://www.ayran.gen.tr/ruyada-ayran-yapmak.html Wed, 28 Nov 2018 18:41:34 +0000 Rüyada Ayran Yapmak, Rüya sahibinin karşısına çıkacak hayırlı ve sonu iyi sona erecek durumda olan gönül işine delil sayılır. Rüyada ayran yapımı yaşamda bir takım adımlar atmaya ve bir takım teşebbüslerde yer alma Rüyada Ayran Yapmak, Rüya sahibinin karşısına çıkacak hayırlı ve sonu iyi sona erecek durumda olan gönül işine delil sayılır. Rüyada ayran yapımı yaşamda bir takım adımlar atmaya ve bir takım teşebbüslerde yer almaya, bekar kimsenin izdivaç yolunda bir takım gelişmeler yaşanmasına, rüyada ayran dökmek kayıp ve ziyana tabir edilebilir. 

  Rüyada ayran yapmak, bekar kadınların çok güzel bir ev hanımı olacaklarına ve hayallerindekine benzer bir evlenme yapacaklarına işaret eder. Konuklar içsin diye ayran yaptığını gören birey dini tüm bir eşe sahip olabilir ve çocuklarını da İslam inancına uyumlu olarak yetiştirir. İnancı tam, merhametli biri durumda olan rüyayı gören bireyin ebeveynlerine çok fazla sevgi beslediğini, onları her şeyden kudretli tuttuğunu ve ömrünün son anı civarı ailesini sevinçli durumda tutabilmek için her çeşitli özveriyi yapacağına alamet sayılır. Ayran yaptığını görenlerin kısmetleri her süre çok olabilir ve dara düşmeden, bol nimet sahibi olarak yaşarlar. İş hayatlarında belirsizlik hayatını sürdüren veya iş değişikliği düşünen kimselerin beklemedikleri bir terfi ve aylık zammıyla var durumda olan iş yerlerinde çalışmaya aynı ritmde devam edeceklerine ve kafalarındaki kuşkulardan kısa zamanda kurtulacaklarını bildiren güzel bir rüyadır. 

  Rüyada Ayran YapmakRüyada Yayık Ayranı Yapmak: Meslek kurslarına gitmek yahut mesleğe karşı öğrenim almak suretiyle iş sahibi olmak demektir. Genç kişilerin ellerinden tutan ihtiyar bir kimsenin varlığına ve bu birey yardımıyla rızkını kazanmaya da alamet durumda olan rüya çok hayırlıdır. Hayatında her adımında dikkatli olan ve karıncayı bile incitmemeye özen gösteren rüyayı gören bireyin kalbinden geçmekte olan her dileğinin hakikat olunacağına da müjde verir. 

  Rüyada Ayran Yapıp İkram Etmek: Çok sayıda kişiye ayran ikram ettiğini gören kimseler düğüne yahut nişana giderler. Erişkin çocukları olanlar amaçlı laf yahut nişana alamettir. İhtiyar kimseler ayran yaptığını ve ikram ettiğini görürlerse, hanelerine akraba ziyareti yapılır ve sevinçli zamanlar geçirirler. Çok sayıda torun sahibi olmak manasına da gelmekte olan bu rüya, helal getiri ve alnı ak biçimde yaşamanın da delaletidir. 

  Rüyada ayran yapma ne demek, aydınlık günlere, varlıklı akrabaya, kazanılan zenginliğe, malın hayırlı olunacağına, faydalı işler ile yoğun olunacağına, paraya gelecek olan berekete, şana ulaşmaya, dingin olunacağına, aşk yaşamının iyi olmasına, topluluk hayatında mutluluğa, ticari faizi yüksek teşebbüs yapacağına delalettir. Bir başka yoruma göre fena huylu kimse eliyle kötülük görmeye, ölçüt yitirmeye yorulmaktadır. Bir kesim alimler derler ki: Bu zorluklarla beklediği başarıya, uğraşlarının bitiminde beklediği getiriye, mağlubiyetten ardından hayal ettiği fazladan getiriye, yenilgiden ardından ümit ettiği şerefe yorumlanır. 

  Rüyada ayran yapmayı görmek ne demek; bireyin gördüğü rüya bakımından, bizzat işini kuracağına, güzel bir geleceğe, tasarılarının gerçekleşeceğine, kariyer sahibi olunacağına, herhangi birinin Müslümanlığı kabul etmesine yardımcı olunacağına, eğitmenlik yapacağına, güzel komşuluklar kuracağına, hükümet işine gireceğine, şöhrete kavuşacağına, faydalı işlerin içerisinde olunacağına, güzel bir sırdaş olunacağına, derdine deva bulacağına, ticari işleri açısından alacağı sevindirici bir habere halinde deyim edilmektedir. Bir başka söylentiye göre evlat sahibi olunacağına, faydalı işlere gireceğine halinde deyim edilmektedir. 
   

  ]]>
  Bulgurlu Ayran Çorbası https://www.ayran.gen.tr/bulgurlu-ayran-corbasi.html Thu, 29 Nov 2018 13:06:13 +0000 Bulgurlu ayran çorbası, yaz aylarının vazgeçilmez çorbalarından biridir. Yaz aylarında soğuk yenilerek insanları rahatlatıyor. Çok güzel bir tadı olan bulgurlu ayran çorbasını herkes çok severek tüketiyor. Hem sağlıklı he Bulgurlu ayran çorbası, yaz aylarının vazgeçilmez çorbalarından biridir. Yaz aylarında soğuk yenilerek insanları rahatlatıyor. Çok güzel bir tadı olan bulgurlu ayran çorbasını herkes çok severek tüketiyor. Hem sağlıklı hemde bol kalsiyum içeren bir çorbadır. İnsanların iştahını açıyor. Çorbalar sofraların baş tacıdır. Özellikle bulgurlu ayran çorbası çocuklar için de en sağlıklı çorbalardan bir tanesidir. Bu çorba aslında bir nevi yayla çorbasıdır. Fakat bulgurla yapılıyor. Ben bu çorbayı genellikle bu şekilde yapıyorum. Bulgur pirince göre çok daha sağlıklı, doyurucu ve besleyicidir. Bu yüzden bulgurlu ayran çorbasını bulgurla ya da bulgurun daha irisi olan yarma ile yapıyorum. Havalar soğuyunca sıcak olarak tüketilen bu çorba çok tercih ediliyor. Sıcak çorbalarda çok lezzetli oluyor. Her sofrada yer alıyor. Bu çorbayı mutlaka yapmanızı tavsiye ederim. Emin olun yiyenler çok sevecek.

  Bulgurlu Ayran ÇorbasıMalzemeleri: 
  • 1 tane yumurta
  • 3 bardak kadar un
  • 1 çay bardağı kadar pilavlık bulgur
  • 1 çorba kaşığı kadar un
  • Biraz tuz

  Üzerine koyulacak malzemeler:
  • Kuru nane
  • Tereyağı veya sıvı yağ
  Yapılışı: Öncelikle yoğurdumuzu çorbamızı yapacağımız bir tencerenin içine koyuyoruz. Daha sonra un ve yumurtayı ilave ederek, çırpma teli ile iyice çırpıyoruz. Pürüzsüz bir kıvama gelmesi gerekiyor. Bu arada ocağımızı daha açmıyoruz. Karışımı pürüzsüz bir hal aldığında azar azar kaynamış su eklerken, bir yandan da çırpmaya devam ediyoruz. Kıvamımız ayran kıvamında olacak. Adı üstünde ayranlı çorba olacak. Tabi çorbaların kıvamı kişiden kişiye göre de değişiyor. Kimi bu çorbayı koyu sever kimi ise sulu sever. Bu yüzden sizde zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Daha sonra ocağın altını açıyoruz ve devamlı karıştırarak kaynatıyoruz. Bu arada bulgurumuzu yıkıyoruz. Çorbamız kaynamaya başladığında bulgurumuzu ekliyoruz. Tuzunu da ayarladıktan sonra ocağımızı kısık ateşe alıyoruz ve ara ara karıştırarak bulgurumuz yumuşayana kadar pişirmeye devam edelim. Piştikten sonra ister tenceredeki çorbanın hepsine yağda yaktığımız naneyi döküyoruz. İstersek de kaselere koyduktan sonra tereyağlı nanemizi çorbanın üzerine ilave edebilirsiniz.     

  Afiyet olsun...


  ]]>
  Ayran Diyeti https://www.ayran.gen.tr/ayran-diyeti.html Fri, 30 Nov 2018 01:42:01 +0000 Ayran Diyeti, kilolardan sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermemizi sağlayan bir diyettir. Ayran, özellikle biz Türklerin zaten hemen hemen her fırsatta, her yemeğin yanında tükettiğimiz bir içecektir. Bu kadar fazla tüketti Ayran Diyeti, kilolardan sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermemizi sağlayan bir diyettir. Ayran, özellikle biz Türklerin zaten hemen hemen her fırsatta, her yemeğin yanında tükettiğimiz bir içecektir. Bu kadar fazla tükettiğimiz bir içeceği, bir de zayıflamak için kullanalım. Ayranın en büyük özelliği, içtiğimiz zaman bizi şişirip, tok tutmasıdır, kendimizi tok hissettiğimiz zamanda canımız zaten başka bir şey yemek istemez, bu da otomatikman kilo vermemize yardımcı olur. Ayran kalsiyum açısından da çok zengin olduğu için, yaptığımız ayran diyeti diğer diyetlere nazaran çok daha sağlıklı bir diyettir. Ayranın, bir diğer özelliği de vücudumuzdaki yağ yakılmasının hızlandırmasını ve arttırmasını sağlar. Bu aslında yoğurdun özelliklerindendir, biz buna biraz daha su ilave ederek hem bol bol sıvı tüketmiş, hemde metabolizmamızın daha hızlı çalışmasını sağlamış oluyoruz. Ayran diyetine başlamadan önce, bilmemiz gereken şeyler vardır.

  Ayran DiyetiAyran Diyetinde Dikkat Etmemiz Gerekenler

  Ayran diyetinde öncelikle dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biri, akşamları ayran içtiğimiz zamanlarda, ayranın yanı sıra yiyeceğimiz yiyecek yağlı, karbonhidratlı ve proteinli olmamalı. Bunları içeren yiyecekler, ayran içerek yaktığımız yağların önüne geçer ve metabolizmamızın yavaş yağ yakmasını sağlar. Ayran diyeti yapmanız için, kilonuzun 70-75'in üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz. Ayran diyetini yaparken mutlaka, yağsız yoğurtla ayran yapmanız, yada yağsız yoğurtla yapılan ayranlardan, satın almanız gerekmektedir. Aksi taktirde yağlı yoğurtla yapılan ayranda, vücudumuza boşu boşuna yağ almış oluruz. Light yoğurt tüketmeliyiz. Ayran diyetini, bir haftadan fazla yapmamanız gerekmektedir, sonuçta ne kadar sağlıklı bir diyet yapıyor olsak da, tek tip beslenmiş oluyoruz. Eğer bir hafta yaptıysak, bir hafta mola verip daha sonra tekrar yapabilirsiniz. Ayran diyetini yaparken, ayranın uyku verici bir içecek olduğunu unutmadan yapmanız gerekmektedir. Özellikle araba ile uzun yolculuk yapacaksanız, bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kısacası, zaten tüm hayatımız boyunca bol bol tükettiğimiz, bayıla bayıla içtiğimiz ayranın, diyetini yaparak hem daha sağlıklı hemde hiç zorlanmadan ve acıkmadan rahatça kilo verebiliriz. Ayran diyetini yaparken, diyetin yanı sıra bol su ve sınırsız bitki çayları da tüketebilirsiniz. Sabah, öğlen ve akşam tüketeceğimiz ayran, ya tuzsuz yada eğer içemiyorsanız az tuzlu olmasına dikkat etmelisiniz.

  Ayran Diyet Listesi

  1. gün; Sabah 3 bardak ayran, öğlen 3 bardak ayran, akşam 3 bardak ayran, yanında ızgara tavuk yiyebilirsiniz.

  2. gün; Sabah 3 bardak ayran, öğlen 3 bardak ayran, akşam 1 bardak ayran, yanında istediğiniz kadar meyve tüketebilirsiniz.

  3. gün; Sabah 2 bardak ayran, öğlen 2 bardak ayran, akşam 1 bardak ayran, yanında istediğiniz kadar sebze, sebzeleri tuzsuz bir şekilde isterseniz, çiğ isterseniz de haşlayarak yiyebilirsiniz.

  4. gün; Sabah 2 bardak ayran, öğlen 2 bardak ayran, akşam 1 bardak ayran, yanında istediğiniz miktarda yağsız tuzsuz olmak şartıyla patlamış mısır tüketebilirsiniz.

  5. gün; Sabah 2 bardak ayran, öğlen 2 bardak ayran, akşam 1 bardak ayran, yanında sınırsız miktarda maden suyu içebilirsiniz.

  6. gün; Sabah 2 bardak ayran, öğlen 2 bardak ayran, akşam 3 bardak ayran, yanında istediğiniz kadar şekersiz olmak şartı ile farklı içecekler tüketebilirsiniz.

  7. gün; Sabah 2 bardak ayran, öğlen 2 bardak ayran, akşam 1 bardak ayran, yanında istediğiniz miktarda yağsız, tuzsuz yada az tuzlu çorba tüketebilirsiniz.
  ]]>
  Ayran Detoksu https://www.ayran.gen.tr/ayran-detoksu.html Fri, 30 Nov 2018 10:26:13 +0000 Ayran Detoksu, uzmanlar tarafından sadece 2 gün boyunca uygulanması ve ayda 1 kereden fazla yapılmaması tavsiye edilen bir yöntemdir. Ayran detoksunun ilk gününde mevcut kilonun yaklaşık %75’i verilirken,ikinci gün bu oran %25’ Ayran Detoksu, uzmanlar tarafından sadece 2 gün boyunca uygulanması ve ayda 1 kereden fazla yapılmaması tavsiye edilen bir yöntemdir. Ayran detoksunun ilk gününde mevcut kilonun yaklaşık %75’i verilirken,ikinci gün bu oran %25’e iner. Ayran detoksu uygulanırken günde 2-2,5 litre kadar su içilmesi vücudun temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bu 2 günlük süre içerisinde çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden mümkün oldukça uzak durulması gerekir. Çay içme alışkanlığı olanlar günde 1 fincan olmak üzere yeşil çay tüketebilir. Detoks boyunca yağ, şeker ve tuz kullanımı yasaktır. 

  Ayran Detoksu İçin Kahvaltısı 

  Bu kahvaltı hafif bir kahvaltı olup önerilen miktarlardan az ya da çok tüketilmemelidir. Sabah kahvaltıları için 1 kibrit kutusu büyüklüğünde az yağlı beyaz peynir, domates ve salatalık, 1 adet orta boy haşlanmış yumurta ve 1 ince dilim tahıllı ekmek önerilir. Kahvaltının çok geç saatlere kalmaması ve en geç sabah saat 10’a kadar yapılması gereklidir. Kahvaltıdan sonra akşam 20’ye kadar her 2 saatte bir ayran detoksuna özel olarak hazırlanan ayran çorbası tüketilir. Ayran çorbasının porsiyonları küçük kaseler şeklinde olmalıdır ve çorba soğuk olarak tüketilmelidir. 

  Ayran DetoksuAyran Detoksu Çorbası Nasıl Hazırlanır 

  Hazırlanan ayran detoksu çorbası iki günlüktür. 8 yemek kaşığı nohut ve 8 yemek kaşığı buğday ayrı ayrı haşlanır ve bir kenarda beklemeye alınır. 2 adet orta boy salatalık yıkandıktan sonra kabukları soyulmadan rendelenir. 1,5 kilo yağsız yoğurttan 4 litre ayran hazırlanır. Hazır  ve yağlı yoğurtlar kesinlikle tavsiye edilmez. Hazırlanan ayranın içerisine nohut, buğday ve salatalıkları ekledikten sonra tüketilebilir. Ayran içerisinde kesinlikle tuz olmamalıdır. Tuzun haricinde istenilen baharatlar eklenebilir. İlk çorba kahvaltıdan 2 saat sonra içilmelidir. Örneğin sabah saat 10'da kahvaltı yapılmışsa saat 12'de ilk çorba içilebilir. Daha sonra saat 14, 16, 18 ve 20 olarak tüketilebilir. En geç akşam saat 21'de tüketilebilir. 21'den sonra başka herhangi bir içecek yada yiyecek yenmemelidir. Yağsız yoğurt tüketmenin faydası vücuttaki yağlarının %65 oranında ve özellikle göbek bölgesinde bulunan yağların ise %81 oranında azalttığı saptanmıştır.

  Ayran Detoksunda Kilo Kaybı 

  Ayran detoksunun en büyük özelliği yağ yakıcı olması ve vücuttan yağ atımına destekleyici olmasıdır. O nedenle bu 2 günlük sürede vücuttan su yerine sağlıklı olarak yağ atılır. Yaklaşık 2 saatte bir içilen detoks çorbası sayesinde açlık hissi çok fazla hissedilmez. Aç kalmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Yaşanacak olan kilo kaybı yaş, kilo ve metabolizma hızı gibi etkenler sebebiyle  kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Tüm bunların yanı sıra ortalama olarak 2 gün boyunca uygulanan ayran detoksu sonucunda 1,5-2 kilo kadar zayıflama görüldüğü tespit edilmiştir.
  ]]>
  Ayran Aşı Çorbası https://www.ayran.gen.tr/ayran-asi-corbasi.html Sat, 01 Dec 2018 09:13:34 +0000 Ayran aşı çorbası, Kış aylarında en çok tüketilen çorba çeşitlerindendir. Hem vitamin değeri hemde farklı görüntü ve lezzete sahip olan bu çorba biz bayanların çocuklarımıza yaptığımız en yaygın çorbadır. Bir diğe Ayran aşı çorbası, Kış aylarında en çok tüketilen çorba çeşitlerindendir. Hem vitamin değeri hemde farklı görüntü ve lezzete sahip olan bu çorba biz bayanların çocuklarımıza yaptığımız en yaygın çorbadır. Bir diğer adı yayla çorbası olarak da bilinen bu çorbanın en belirgin özelliği içerisine yoğurt konularak yapılıyor olmasıdır.

  Ayran aşı çorbasının malzemeleri;
  • İsteğe göre 2 avuç kadar nohut,
  • Üç su bardağı yoğurt,
  • 1 çay bardağı dövme yada bulgur,
  • 2 yemek kaşığı kadar un,
  • 1 su bardağı tavuk suyu,
  • Tuz, karabiber,
  • Su,
  • Yumurta sarısı,
  • Üzerine dökeceğimiz sosu için sıvı yağ yada tereyağ ve kuru nane, 
  • Süsleme için maydanoz,
  Ayran Aşı ÇorbasıYapılışı;

  Ayran aşı çorbamızın malzemeleri olan, dövme, buğday yada nohutu hepsini ister bir gece önceden suda bekletin ve ertesi gün yada bir iki saat sonra haşlamak için düdüklüye yerleştirin. İki yöntemde yapacağımız çorba için yeterli bir yöntemdir. haşlama işlemi bittikten sonra malzemeleri süzgeç yardımı ile sularını süzüp soğuması için beklemeye alırız. ayrı bir tencere içerisinde yoğurdu, unu, yumurtanın sarısını, tuzu, tavuk suyunu ve soğuk suyunu ekleriz. çırpma işlemi ile iyice karışmasını sağlarız. Sonrasında karışımı ocak üzerine alıp bir tarafta beklettiğimiz buğdayımızı ve nohutumuzu ilave ederek karıştırmaya devam ederiz ta ki kaynayıncaya kadar karıştırma işlemi devam eder. Su yeterli gelmez ise koyu düşmemesi için tekrar su ilave ederek pişirmeye biraz daha devam edebilirsiniz. Artık yemeğimiz hazır sayılır en son olarak da tereyağını eritip içerisne kuru nanemizi ilave ederek karabiberi de ekleyip biraz kavurduktan sonra çorbamızın üzerine dökeriz. Kaselere servis yaparken kaselerin ortasına maydanoz yapraklarını süs olarak kullanabilirsiniz. 

  Bir diğer yöntemi soğuk olarak yapılanıdır. Bu yöntemde üzerine yakılan yağa ve karabibere gereksinim yoktur. İşlemler aynı şekilde uygulanır ama içerisine bir tek sarımsak eklenir ve soğuması için buzdolabına ağzı kapalı şekilde yerleştirilir. Bu yöntemi de yazın tüketilen bir çorba olmasını sağlar.
  Afiyet olsun. 
  ]]>
  Ayran Aşı Çorbası Kaç Kalori https://www.ayran.gen.tr/ayran-asi-corbasi-kac-kalori.html Sat, 01 Dec 2018 10:34:33 +0000 Ayran aşı çorbası kaç kalori: Ayran aşı çorbası çok faydalı ve kalorisi düşük olduğu kadar aynı zamanda bakliyat grubundan olduğu için lif açısından yüksek besin değerindedir. Kalori açısından düşük ve lifli besin Ayran aşı çorbası kaç kalori: Ayran aşı çorbası çok faydalı ve kalorisi düşük olduğu kadar aynı zamanda bakliyat grubundan olduğu için lif açısından yüksek besin değerindedir. Kalori açısından düşük ve lifli besin olduğundan birçok diyet yapan insanların tercih ettiği besin türünden biridir. Doğu ve güneydoğu bölgelerinin sıcak günlerinin soğuk, serinleten bulunmaz besin kaynaklarından biridir. Günümüzde ise kalorisi düşük diyet yemekleri olarak gündeme geliyor. İçeriğindeki besin değerinden hem tokluk hissi vermesi ve bağırsak çalıştırması açısından bulunmaz bir nimettir. Son zamanlarda ayran aşı çorbasının detoksu ve diyeti gündemdedir. Kalori değeri açısından düşük olmakla beraber ekmek tüketimi ve üzerine yağ ilave edilmediği taktirde daha sağlıklı besin kaynağıdır. Formunu koruyan insanlar daha iyi bilirler ki normalinden  fazlası tüketildiğinde her zaman kilo yapma özeliği taşır. Diyet yapanlar porsiyonlarını küçük tutarak ve diyetisyenlerine danışarak tüketim yaptıklarında daha sağlıklı bir şekilde kilo vereceklerdir.

  Ayran Aşı Çorbası Kaç KaloriBir porsiyon ayran aşı kaç kalori: Ayran aşı çorbasının küçük bir kasesi 100 gramdır. Bu da yaklaşık 172 kaloriye eşdeğerdedir. Kepçe olarak bakıldığı taktirde bir kepçe 172 kalori demektir. Yarım kepçe olarak tüketildiği taktirde 86 kalori olarak tüketilmiş olur. Bir kase ayran aşında karbonhitrat 18.1 (g), protein 5.6 (g), yağ 8.7 (g) değerindedir. Ayran aşı çorbası hem kalorisinin düşük olmasından hem de sıcak yaz günlerini serinlettiğinden ideal bir çorbadır. Ayran aşı çorbasının içindeki diğer besin değerleri de bu şekildedir; karbonhitrat (g) 18.1, protein (g) 5.6, yağ (g) 8.7, sodyum (mg) 44.3, kolesterol (mg) 30.4, potasyum (mg) 244.3, kalsiyum (mg) 118.1, vitamin c (mg) 6.3, vitamin A (mg) 124.7, demir (mg) 1.1 degerindedir. Bütün yiteceklerde olduğu gibi ayran aşında da fazla yenildiği taktirde kilo yapar. Bu yüzden porsiyonlar küçük tutulmalıdır.

  Ayran aşı detoksu: Sadece iki kilo fazlanız varsa iki gün ayran aşı detoksu yaparak iki kilo verilebilir. Özel gün için vermeniz gereken iki kilo fazlanızı iki günlük ayran aşının özel kürünü uyguluyarak verebilirsiniz. Son derece sağlıklı olan kültürümüzün içeceği olan ayranla sağlığınızı bozmadan diyet yapmış olacaksınız. Aynı zamanda vücuttaki suyu atmadan yağ yakımını sağlayacaktır. Sık ara öğünlerle aç kalmadan zayıflayabilirsiniz. Sabah kahvaltıda bir tane haşlanmış yumurta, az yağlı kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, bir dilim kepek veya çavdar ekmeği, domates ve salatalıkla kahvaltı yaptıktan sonra ayran aşı detoksunu 2 saatte 1 tüketebilirsiniz. İki gün boyunca kahve içilmemelidir. Bu arada en az iki litre su içilmelidir. Ayran aşı detoksunu uygularken bitki çayı veya yeşil çay içilebilir.

  Ayran aşı detoksu tarifi: Az yağlı yoğurttan ayran yaparak içine dört kaşık haşlanmış buğday, dört kaşık haşlanmış nohut, bir tane veya iki tane salatalık rendeleyerek. Bir tutam kuru nane ve isteğe göre baharat ekleyebilirsiniz. Bu ayran aşı 2 saatte 1, iki gün boyunca içilir. Aynı zamanda iki litre su içilmelidir. Ayran aşı detoksu sırasında kesinlikle kahve içilmemelidir. İki günden fazla yapılmamalı ve ayda bir kez yapılmalıdır.
  ]]>
  Yağsız Ayran https://www.ayran.gen.tr/yagsiz-ayran.html Sun, 02 Dec 2018 07:29:26 +0000 Yağsız ayran, Ayran, yoğurt, su ve tuzdan yapılan ve yaz kış tüketilen soğuk içecektir. Bir çok yemeğin yanında lezzetle tüketeceğiniz bu içecek hem doğal hem katkısız hemde evlerimizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir Yağsız ayran, Ayran, yoğurt, su ve tuzdan yapılan ve yaz kış tüketilen soğuk içecektir. Bir çok yemeğin yanında lezzetle tüketeceğiniz bu içecek hem doğal hem katkısız hemde evlerimizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir içecektir. Çok eski tarihlerden beri yemeklerimizin yanında kullandığımız bu içecek sütün yoğurda yoğurdun da ayrana dönüştürülmesi oluşan bir içecektir. Özellikle köy gibi kırsal yerlerde yazın yoğun bir şekilde tüketilen ayran o dönemlerde ve halen sütün en saf halinden yapılır o yüzdende hayvanın bütün besin değerini içinde barındırır. Bu besinlerden bir tanesini de içeriğindeki doğal yağ oranıdır. Şimdilerde her ne kadar fabrikasyon sütler artsa da çoğu insan halen doğal süt tüketimi yapıyor gelişen dünyada sütün, yoğurdun olduğu gibi ayranında yağsız olanını üretmiştir ve hazır paketlerde satışını yapmaktadır. 

  Özellikle diyet yapmak yani kilo vermek isteyenler için hazırlanan bu yağsız ayran aynı şekilde çeşitli rahatsızlıklardan dolayı hayatı boyunca diyet yapacak insanlarında tükettiği bir içecek olmuştur. Ayranın iki şekilde üretimi yapılır, bunlardan birincisi ayran sütüne su ilave ederek olur. Diğeri de yoğurda su ilave ederek olur. Her iki türde de tüketici açısından hiç bir fark yoktur. Lezzeti de içerdiği besin değeri de değişmez. Ayranın tadı kullanılan yoğurdun içeriğindeki bakteri miktarı viskosite miktarı, aroma bileşenleri, mikro yapısı ve sütün kuru madde miktarı belirler. 

  Yağsız AyranYağsız ayranın, içerisinde bulunan mineraller, fosfor kalsiyum, protein, B2, B12 ve B1 vitaminleridir. Ancak yapılırken içeriğine tuz konması yapısında değişikliklere sebep olmaktadır. Ayran üç çeşit olarak üretilmektedir. 

  Bunlar;
  • Tam yağlı ayran,
  • Yarım yağlı ayran
  • Yağsız ayran,
  Ayranlar, iki şekilde üretim tekniği ile yapılır bunlardan birisi uzun ömürlü, diğeri ise kısa ömürlü şeklindedir. Yağsız ayranda diğer ayranlar gibi iki şekilde de üretilebilir. Geleneksel olarak üretilen ayranlar da çıkabilecek her türlü olumsuzluk riskine göre bu çeşitlendirme yapılmıştır. 

  Ayranın hazır paketlerde yapılırken dikkate alınması gereken hususlar;
  • Beyaz olması, 
  • Su ile çözünürlüğünü de berraklığı olmalı,
  • İçeriğine yabancı maddeler eklenmemeli,
  • Bakteriyolojik değerleri uygun olmalıdır.
  Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yağsız ayran genellikle kilo problemleri yada sağlık problemleri yaşayan insanların tercih ettiği bir içecektir. Bunun dışında ise sporcular vücutlarına girecek yağ oranını dengelemek içinde tüketir. Ayrıca ayranda bulunan yağın sağlıksız olduğu düşünüp yağsız ayran içenlerde vardır. Benim düşüncem doğal üretilen ve tüketilen her şey kararında sağlıklıdır. Yeter ki abartmadan sağlığımızın dengesini bozacak kadar tüketmeden bütün içecek ve gıdalardan bedenimiz yararlansın. 
  ]]>
  Ayran Aşı Diyeti https://www.ayran.gen.tr/ayran-asi-diyeti.html Mon, 03 Dec 2018 06:34:39 +0000 Ayran aşı diyeti, özellikle bayanların tercih ettiği kısa vadeli bir diyet türüdür. Aslında diyetten ziyade belli bir süre mideyi ve bağırsakları detoksa sokmak diyebiliriz. En fazla iki üç gün süren bu diyeti uzun süre yapm Ayran aşı diyeti, özellikle bayanların tercih ettiği kısa vadeli bir diyet türüdür. Aslında diyetten ziyade belli bir süre mideyi ve bağırsakları detoksa sokmak diyebiliriz. En fazla iki üç gün süren bu diyeti uzun süre yapmamak gerekir. Ayran aşı diyeti yaptığınızda 2-3 gün içerisinde ortalama 1.200 gr kadar verebilirsiniz. Diyetteki mantık vücuda kalsiyum, karbonhidrat ve protein vererek yağların yakılmasını hedeflemektir. Diyet süreci başladığında midede var olan eski katı atıklarda azalacağından vücut ağırlığı düşecektir. Bakalım ne varmış bu diyetin içeriğinde. 

  Malzemeler
  • 100 gr nohut
  • 100 gr yeşil mercimek
  • 100 gr buğday
  • 100 gr kuru fasulye
  • 6 adet orta boy salatalık
  • 3 su bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı ayran
  • Çok az tuz
  • 1 yemek kaşığı nane
  Ayran Aşı DiyetiHazırlanışı
  Yeşil mercimek hariç diğer bakliyatları akşamdan suda bekletiyoruz. Ertesi gün bütün malzemeleri haşlıyoruz. Bakliyatlar haşlandığı zaman iki katına çıkacağı için isterseniz küçük buzdolabı poşetlerine koyarak buzlukta saklayabilirsiniz. Bu şekilde daha sonra ayran aşı diyeti yaptığınızda tekrardan uğraşmak zorunda kalmazsınız. Tabi kalabalık bir şekilde diyet yapacaksanız tabi ki tüketebilirsiniz. Daha sonra yoğurt, ayran, nane ve az tuz koyarak çırpıyoruz. İçerisine salatalıkları doğruyoruz. Bu hali cacık gibi görünüyor ama daha koyu yapacağız. Bu arada yoğurt ve ayran az yağlı olursa kalori alımımız açısından daha iyi olur. Bakliyat karışımından 6 yemek kaşığı ilave ediyoruz. Bu şekilde diyetimizin ana karakterini oluşturmuş oluyoruz. 

  Aklınıza takılabilir belki. ''Bütün gün bumu yenecek'' Ayran aşı diyeti yaparken bütün gün ayran aşı yemiyoruz tabi ki. Kahvaltıda 1 kepek yada çavdar ekmeği, 50 gr light beyaz peynir, bir adet haşlanmış yumurta, domates, salatalık, siyah yada yeşil çay. Yeşil çay olursa daha iyi olur. Bunda sonraki süreçte yaptığımızı karışımdan yiyeceğiz. Akşam saat sekize kadar 2-3 saat arayla bir kase bu karışımdan tüketiyoruz. Detoks 2-3 gün sürecek daha fazla yapmıyoruz. Bu süreçte tatlı yada şekerli, hamur işi gıdalardan uzak duruyoruz. Kısacası sadece bunları tüketiyoruz. Bu diyeti uzun süre yapmanız vücuda gerekli olan diğer mineral ve vitaminleri almanıza engeller. Bu şok bir süreçtir. Sadece midenizin ve bağırsaklarınızın rahatlamasını sağlar. 
  ]]>
  Ayranın Faydaları https://www.ayran.gen.tr/ayranin-faydalari.html Mon, 03 Dec 2018 15:32:32 +0000 Ayranın faydaları, ayran bizim kültürümüzde gelenekselleşmiş içeceklerden biridir. Ülkemizin doğusundan, batısına, kuzeyinden, güneyine kadar her yerde ayranı bilmeyen yoktur. Yaz geldiğinde ferahlatan, serinlik veren bir içec Ayranın faydaları, ayran bizim kültürümüzde gelenekselleşmiş içeceklerden biridir. Ülkemizin doğusundan, batısına, kuzeyinden, güneyine kadar her yerde ayranı bilmeyen yoktur. Yaz geldiğinde ferahlatan, serinlik veren bir içecek olarak tercih edilen ayran, aynı zamanda her mevsimde çocuklardan yaşlılara kadar her yaş grubunda sayısız faydası nedeniyle tercih edilen bir içecektir. İçerindeki yoğurt bakterileri ayranı içecek olarak ayrı bir konuma koyuyor. Dengeli ve doğal beslenmek isteyenlerin, sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin, vücudun sıvı ihtiyacının karşılanmasını isteyenlerin vazgeçemeyeceği içeceklerden biridir. Çocuklar ve gençlerde ise ayranın ayrı bir yeri vardır. Gelişme çağında olduklarından, özellikle kemik gelişimini destekleyen içecekler arasındadır. Yetişkinlerinde sayısız sağlık sorununa deva olur.

  Ayranın FaydalarıAyran her yaştan kişinin içeceği olmalı

  İçeriğinde barındırdığı kalsiyum, potasyum, fosfor gibi değerli mineraller, B2, B12 gibi vücudun ihtiyacı olan vitaminlerle ayranın besin değeri tartışılmaz. Bazı uzmanlar ayranı yoğurdun bile önüne koyar. Çocuklarımızın alışkanlık haline getirdiği asitli içeceklerin yerini ayran almalıdır. Bu konuda ailelere büyük görev düşmektedir. Küçük yaşlarından itibaren çocuklarımızı ayran içmeye alıştırmalıyız. Her gün 1-2 bardak ayran içmenin sayısız faydaları vardır.

  Mineraller, vitaminler, yağ ve protein içeriği zengin olan ayran, sütle kıyaslandığında daha kolay sindirilir. Toplumda süt sindiriminde zorlanan herkes ayran içebilir. Bu sayede sütten alamadığı kalsiyumu bu şekilde tamamlar. Su ve mineral içeriği de sıcak havalarda vücuttan terle atılan sıvı ve elektrolit kaybının tamamlanmasında önemli katkı yapar.

  Ayran vücudunuzda iskelet ve bağışıklık sistemini destekler

  Vücudunuzda kemik, kas ve sinir sistemi gelişiminde, hormon metabolizmasında ve kan yapılanmasında etkili esansiyel amino asitleri içeren, whey ve kazein proteinlerini içeren ayran bir anlamda doğal bir içecektir. İçinde herhangi bir katkı maddesi olmayıp, aksine yararlı içeriklere sahiptir. Bu bağışıklık sistemi, kemikler, kas ve sinir sistemi açısından son derece sağlıklıdır. Bu nedenle ayran tüketimine ağırlık verilmelidir. Ayran herkesin içmesi gereken içecekler arasındadır. Gelişme çağındaki çocuk ve gençler, yetişkinler, kalp ve damar hastalığı olanlar, damar sertliği olanlar, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıkları olanlar, kolesterol yüksekliği olanlar içecek olarak ayranı tercih etmelidir. Mide sorunları olanlar, kanser hastaları, alerji sorunu, genetik hastalığı olanlarda ayranı çekinmeden içebilir.

  Ayranın faydaları nelerdir

  Bu yararlı etkilerinin dışında ayranın diğer faydaları da dikkate alınmalıdır. Bunlar;
  • Vücut direncini arttırır, vücudun güç kazanmasına yardımcı olur.
  • İçeriği protein bakımından oldukça zengindir.
  • Tansiyon düşüklüğü sorunu olanlar, 1 su bardağı tuzlu ayranı içerek şifa bulabilir
  • Kilolarından yakınanlar ayran diyeti yaparak sorunlarına çare bulabilir, kolay kilo verebilir.
  • Ayran iştah açan bir içecektir
  • Bağırsak ve mide hastası kişiler içinde rahatlatıcı bir içecektir.
  • Gebe kadınlar sıcak yaz günlerinde kendilerini ayranla rahatlatabilir, kalsiyum ihtiyaçlarını bu sayede giderebilir.
  Ayranın kendi faydalı yararları içine ilave edilecek karabiber, kişniş gibi çeşitli baharatlarla da desteklenebilir. Herkes bu uygun maliyetli, hazırlanması kolay ayranın faydalarından kendini mahrum etmemelidir:
  ]]>
  Ayran Aşı https://www.ayran.gen.tr/ayran-asi.html Tue, 04 Dec 2018 10:30:50 +0000 Ayran aşı, Erzurum mutfağına ait olan yöresel bir çorba türüdür. Adına çorba dense de, ayran aşı bildiğimiz çorbalar gibi sıcak olarak içilmez. Özelliği soğuk içilmesidir. Hatta buzdolabında soğutularak içilir. Yöresel Ayran aşı, Erzurum mutfağına ait olan yöresel bir çorba türüdür. Adına çorba dense de, ayran aşı bildiğimiz çorbalar gibi sıcak olarak içilmez. Özelliği soğuk içilmesidir. Hatta buzdolabında soğutularak içilir. Yöresel bir yemek olan ayran aşı, ülkemizin her yerinde bilinmektedir. Yapılışında bazı farklılıklar olsa da, sonuçta çorbanın ana malzemesini yoğurt, nohut ve buğday oluşturmaktadır. Erzurum'da Ramazan geldiği zaman her evde ayran aşı pişirilir. Bu özel ayın en önemli yiyeceklerinden biri haline gelir. Yöre halkı her gün bu soğuk içilen çorbayı pişirir. Bu lezzetli tarifi hep birlikte yapmaya ne dersiniz, yapımının kolay olduğunu sizde görün istedik. Hepinize kolay gelsin.

  Ayran aşı için gerekli olan malzemeler
  • 1 su bardağı aşurelik buğday
  • 2 su bardağı yoğurt
  • 1 çay bardağı nohut
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 adet yumurta
  • 1 adet kuru soğan
  • 5-6 dal maydanoz
  • 5 su bardağı su
  • Yeteri kadar tuz
  Üzerine koymak için;
  • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  Ayran AşıAyran aşı yapımı

  Ayran aşı yapımında kullanılan buğday ve nohutun bir gece önceden ılık suyla ıslatılması gerekir. Ertesi gün buğday ve nohut daha kolay pişeceği için bunu ihmal etmemelisiniz. Islatma sırasında kullandığınız suyunu dökerek buğday ve nohutu ayrı tencerelerde haşlayın. Malzemeler yumuşayıncaya kadar pişirilmelidir.

  Bu arada derin bir kasenin içinde yumurta sarısını, yoğurdu, unu hep birlikte çırpın. Nohut ve buğday haşlandığında bunları süzerek bir tencereye alın. İçine kasede çırptığınız yoğurtlu karışımı koyun. Buna 5 su bardağı suyu, tuzu ilave ederek karıştıra karıştıra pişirmeye başlayın. Uygun bir tavanın içinde tereyağı ile ince kıyılan kuru soğanı hafif pembeleşinceye kadar pişirin. Buna ince kıyılan maydanozları da koyun. Ocakta pişmeye devam eden ayran aşı içine bunu da ilave edin. Kısa bir süre daha çorbanızı kaynatarak ocaktan indirin.

  Ayran aşı soğuk içilen bir çorbadır. Dileyen sıcak içmeyi tercih edebilir. Ancak yazın bile soğuk içildiğinde serinletici özelliği bulunan çorbayı bu şekilde içmeyi denemelisiniz. Servis sırasında tavada tereyağında kırmızı pul biber kızdırıp, ayran aşı kaselerine gezdirin. Ayran aşı küçük büyük herkese yararlı bir çorbadır. Aynı zamanda oldukça da lezzetlidir.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Soğuk Ayran Aşı Çorbası https://www.ayran.gen.tr/soguk-ayran-asi-corbasi.html Wed, 05 Dec 2018 07:13:00 +0000 Soğuk Ayran Aşı Çorbası, sıcak yaz günlerinde serinlemek için çok ideal bir çorbadır. İçerisindeki bulgur ve nohut sayesinde doyurucu bir özelliğe sahiptir. Öğlen yemekleri için tek başına bir öğün olarak tüketilebilir. Soğuk Ayran Aşı Çorbası, sıcak yaz günlerinde serinlemek için çok ideal bir çorbadır. İçerisindeki bulgur ve nohut sayesinde doyurucu bir özelliğe sahiptir. Öğlen yemekleri için tek başına bir öğün olarak tüketilebilir. Yapımı oldukça kolay ve zahmetsizdir. 

  Soğuk Ayran Aşı Çorbası İçin Malzemeler
  • 1 su bardağı nohut
  • 1 bardak aşurelik buğday 
  • 3 bardak yoğurt
  • 2 su bardağı süzme yoğurt
  • 4 su bardağı su 
  • Kuru nane
  • Tuz 
  Üzeri İçin
  • Yarım demet dereotu 
  Soğuk Ayran Aşı ÇorbasıYapılışı: Soğuk ayran aşı çorbası yapımı için nohutun bir gece öncesinden ıslatılması gerekir. Nohutlar soğuk su dolu tencere  içine alınarak üzerine 1 çay kaşığının ucuyla karbonat ve tuz atılır. Karbonat ve tuz nohutun dış kabukları soyularak atılmasına ve daha kolay pişmesine yardımcı olur. Nohutlar bir gece boyunca bu şekilde bekletilir ve ertesi gün suyu süzülür. Suyu süzülen nohutların karbonattan arınabilmesi için duru su ile iyice yıkanır. Buğdaylar nohut gibi sert olmadıkları için onların bir gece öncesinden suda bekletilmesine ihtiyaç yoktur. Buğday hazırlığı için ise aşurelik buğdaylar önce yıkanır ve süzgeçten geçirilir. Daha sonra yaklaşık 4 su bardağı su konulmuş derin bir tencerede şişene kadar haşlanır. 

  Bulgur yerine yarma da kullanılabilir. Bulgurların haşlandığı su çorba yapımında kullanılacağı için kesinlikle dökülmemelidir. Haşlama suyu ayrı bir tencereye alınarak ocağa konur. Kısık ateşte su kaynayana kadar beklenir. Su eğer az gelirse 1 su bardağı sıcak su da ilave edilebilir. su kaynadıktan sonra önce nohutlar ilave edilir. Çorba suyu kaynarken ayrı bir kapta yoğurt, tuz ve nane iyice çırpılır. Yoğurdun ılınması ve çorba içinde kesilmemesi için kaynayan çorba suyundan azar azar alınarak yoğurtlu karışıma ilave edilir. Ayrıca çorbanın kesilmemesi için kullanılan yoğurtların oda sıcaklığında olması gerekir. Daha sonra çorba tel çırpıcı ile bir yandan karıştırılırken diğer bir yandan yoğurtlu karışım yavaş yavaş çorbaya eklenir. Çorba 3-4 dakika daha kaynadıktan sonra haşlanan buğdaylar ilave edilir. Tüm malzemelerin birbirine özleşmesi için çorba yaklaşık 9-10 dakika kadar kaynatılır. Çorba kaynadıktan sonra ateşten alınarak önce oda sıcaklığında soğuması için beklenir. Ilınan çorba daha sonra buzdolabına konularak tam soğuması sağlanır. Çorba soğurken diğer bir yandan dereotu saplarından ayıklanır ve temizlenir. Kesme tahtasından ince ince kıyılır. Soğuk ayran aşı çorbası çorba kasesine alınır. Üzerine bir tutam dereotu serpilir ve soğuk olarak servis yapılır. 
   
  Afiyet Olsun.
  ]]>
  Rüyada Ayran İçmek https://www.ayran.gen.tr/ruyada-ayran-icmek.html Wed, 05 Dec 2018 17:09:12 +0000 Rüyada Ayran İçmek, uzun bir zamandan beri beklediğiniz müjdeli haberin kısa süre içerisinde alınacağına işarettir. Hakeza bir kimsenin başında çözülmesi güç bir sıkıntısı bulunmakta ise bu kimse Allah'ın izniyle kısa Rüyada Ayran İçmek, uzun bir zamandan beri beklediğiniz müjdeli haberin kısa süre içerisinde alınacağına işarettir. Hakeza bir kimsenin başında çözülmesi güç bir sıkıntısı bulunmakta ise bu kimse Allah'ın izniyle kısa süre içerisinde bu sıkıntıdan kurtulur. Bir aile içinde boşanma derecesine kadar olan şiddetli bir geçimsizlik durumu söz konusu ise kalplerin yumuşaması ile bu geçimsizlik son bulur. Rüya da tatlı ayran içmek oldukça hayırlı olarak nitelendirilmiştir. Rüya tabicilerinin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde rüyada ekşi ayran içtiğini gören kimse sıkıntılı bir işe girer ve bu yüzden maddi açıdan zor günler geçirir. Ancak bu kişi ayranın serinliğinden kaynaklı olarak, yani aile büyüklerinin yardımı ile bu sıkıntıların üstesinden gelir. 

  Rüyada Köpüklü Ayran İçmek, Rüya içerisinde soğuk ve köpürmüş bir ayranı içtiğini gören kimse darda ise kısa süre içerisinde darlığından kurtulur. Şayet eğitim alanı ile uğraşmakta ise emeklerinin karşılığını alacağına işarettir. Şayet kişi ticaretle uğraşmakta ise azmi ve gayreti sayesinde bütün sıkıntıların üstesinden gelerek ciddi anlamda kazançlar elde eder. Bu kimse devlet dairesinde çalışmakta ise yapmış olduğu çalışmalardan dolayı ödül ve taktirler alır. 

  Rüyada Ayran İçmekRüyada Yayık Ayranı İçmek, Sıcak bir yaz gününde yayık dan çıkan ayranı içerek serinlediğini gören kimseye uzak bir akrabasından servet kalır. Kimi tabirciler şans eseri bulunacak define şeklinde bu rüyayı yorumlanmaktadır. Hakeza bu kimse yıllar önce almış olduğu ucuz yollu bir arsa veya ticari değeri az olan bir maddeden dolayı ilerleyen zamanlarda kıymet bulması hasebi ile ciddi gelirler elde eder. 

  Rüyada Bozulmuş Ayran İçmek, Kişinin sıkıntılı işlere girmesi ile hayat ve yaşamının bozulacağına işarettir. Bir kısım tabirciler bozulmuş ayranı sağlık bozukluğu olarak yorumlamıştır. Bu kimsenin ya kendisi veya yakın bir akrabası sağlık problemleri çekebilir. Ayrıca girmiş olduğu ticari işlerde başlangıç da güzel karlar etse de çevresindeki zararlı dostları hasebi ile ciddi gelir kayıplarına neden olacaktır. Böyle bir rüya gören kimse sosyal hayatında çevresinde bulunan sıkıntılı kişilerden uzak durmalıdır. 

  Rüyada Ayran İçerek Serinlemek, Sıcak bir yaz gününde ayran içerek serinlediğini gören kimse oldukça hayırlı işlere gireceğine işarettir. Şayet kişi bekar ise hayırlı bir eş ile evleneceğine işarettir. Hakeza girdiği ticari işlerden dolayı ciddi gelir ve kazançlar elde eder. Kişi özel sektörde  çalışmakta ise bulunduğu konumun en üst noktasına gelir. Kişinin ayran içerek serinlemesi bir devlet büyüğünden yardım alacağına delalettir.  Kişi rüyasında ayran içtiğini görmüş ise bu durum oldukça hayırlıdır. Böylesi bir rüyaya mazhar olan kimse Allah'a sığınmalı, kendisine farz olan ibadetlerini harfiyen yerine getirmelidir. Ayrıca rüyanın bereketine ve hikmetine binaen bol bol sadaka çıkarmasında faydalar bulunmaktadır. 
  ]]>
  Tuzlu Ayran Tansiyon https://www.ayran.gen.tr/tuzlu-ayran-tansiyon.html Wed, 05 Dec 2018 18:14:31 +0000 Tuzlu ayran tansiyon, ilişkisi toplumda kolayca kurulmuş bağlardan biridir. Sıcakların bedende su ve tuz kaybına neden olduğunu vurgulayan, fazla sıcakların bedende yarattığı su ve tuz kaybının neden olduğu kan basıncı d Tuzlu ayran tansiyon, ilişkisi toplumda kolayca kurulmuş bağlardan biridir. Sıcakların bedende su ve tuz kaybına neden olduğunu vurgulayan, fazla sıcakların bedende yarattığı su ve tuz kaybının neden olduğu kan basıncı düşüklüğü sorununun tedavi yöntemi tuzlu ayran içmek değildir. Çünkü vücuda fazla tuz girişi bu defa de kan basıncını yükselterek kalbin yükünün artmasına yol açar. Kan basıncı da kalbin önündeki en önemli engeldir. Sıcak olan havalarda bilhassa kalp hastalarının sıvı/akışkan alımlarına çok fazla uyarı etmeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar fazla terleme, kan basıncını düşürme ya da güneş çarpması yöntemiyle kalbe berbat tesir yapabilir. Bu sebeple de kalp hastalarımıza fazla sıcaklarda çıkmamaları tavsiye ediliyor. 

  Tansiyon düşmesinin kalp hastalarında kalbin beslenmesinin bozulmasına neden olduğunu vurgulayan uzmanlar sıcaklarda su ve tuz alımına uyarı edilmesi gereklidir. Uzmanlar kalp hastalarına tuzlu yesinler demiyoruz fakat, su alımlarına ve bilhassa de sebze meyve yemeye özen göstermelidirler. Gündelik su alımı da terleme miktarına yönelik olmalıdır. Bunun amaçlı de su ve sulu gıdalar tüketilmeli. Karpuz benzeri bol sulu meyveler tüketilmesine özen gösterilmelidir.  

  Düşük kan basıncı, öbür ismiyle "Hipotansiyon" benzer fazla tansiyonda olduğu benzeri önemli sıhhat meselelerine neden olabilmektedir. Düşük tansiyonun öncelikli semptomları fazla baş dönmesi ve birtakım vaziyetlerde bayılmadır. Düşük tansiyonun başlıca sebebi eksik ve düzensiz beslenme olarak gösterilirken birtakım öbür sıhhat sorunları kan basıncı değerlerinin normalin altında çıkmasına neden olabilmektedir. Şayet hipotansiyon diğer rahatsızlık sebebiyle görülmüyorsa sodyum ve B12 vitamininden zengin bir beslenmeyle semptomları indirilebilir. 

  Tuzlu Ayran TansiyonB12 ve Folik Asit: Eksik B12 vitamini ve folik asit alımı semptomları içinde düşük tansiyonunda olduğu anemi hastalığına yol açabilmektedir. Kan hücresinin gelişimi amaçlı yaşamsal önem taşıyan B12 vitamini midede protein ile birleşir ve kanla emilir. 

  Tansiyon düştüğünde çok fazla başka semptomlar gösterebilir. En önemli kan basıncı azalması baş dönmesi, uyuklama veya ani şuur kaybı benzeri tablolarla karşımıza çıkabilir. Şayet kan basıncı düşmesine ilişkili bayılma olduysa bu kişilere çabuk bir biçimde pozisyon verme gereklidir. Unutmamak gereklidir ki beyine giden kan ölçüsü ani olarak azalıyorsa bu tansiyondan kaynaklı oluşmuş olabilmektedir. Bu nedenden ötürü vücudumuzda yer alan atıl kan bacaklarda ve kollarda olduğu amaçlı bayılan kişiyi sırt üstü yatırıp ayaklarını ve kollarını yukarıya kaldırmak o bireyin kısa zamanda bilincini toparlamasını ve kan basıncının normal değerlerine gelmesini sağlayacaktır. Pozisyonu düzeltince kişi kendine geliyorsa bu kan basıncı düşmesine ilişkili bayılma diyebiliriz. Ama kişi tansiyonunun düştüğünün farkındaysa ve bayılmadı ise o bireyin de anında uzanması, düz olacak biçimde yatması şiddetle önerilir. 

  Tuzlu ayran içmenin düşük tansiyona faydalı geldiği söylenir ama bu varsayım yanlıştır. Tuzlu ayran içince tansiyonun anında yükselmesi benzeri durum mevzu bahis değildir. Üstelik verilmesi sorun dahi doğurabilir. Unutmayalım ki kan basıncını düşen kişi esasında fazla kan basıncı hastası da olabilmektedir. Vermiş olduğumuz tuzlu ayran bu çeşit kişilerde önemli sıkıntılara neden olabilmektedir. Başka bir deyişle tuzlu ayrandan uzak durmamız gereklidir. Şayet yemeyle, içmeyle ilgili ilişkili olan sorun, aç kalmakla oluştuysa, kişi sıvı/akışkan almadığı amaçlı geliştiyse ve hastanın bilinci açık ise bu vaziyetlerde oral bir şeyler verilebilir. Bunun haricinde hiçbir zaman ağız yolu ile bir şeyler yedirilip içirilmeye çalışılmamalıdır. Bu vaziyette 112 aranarak ambulans ekibini çağırmalıyız. Onlar gelerek damar yolları ile birtakım sıvılar verme suretiyle kan bas]]> Ayranlı Köfte https://www.ayran.gen.tr/ayranli-kofte.html Thu, 06 Dec 2018 11:15:32 +0000 Ayranlı Köfte, Oldukça doyurucu besleyici ve bir o kadarda lezzetli olan ayranlı köfte sanırım yurdumuzun her yerinde bilinmekte olan ve ufak tefek bazı değişiklikler dışında aynı şekilde yapılan bir köfte çeşididir. Özeli Ayranlı Köfte, Oldukça doyurucu besleyici ve bir o kadarda lezzetli olan ayranlı köfte sanırım yurdumuzun her yerinde bilinmekte olan ve ufak tefek bazı değişiklikler dışında aynı şekilde yapılan bir köfte çeşididir. Özelikle de bulguru ve köfteyi seven kişilerin bayılacağı enfes bir tariftir. Yapılışı oldukça basit kolay olduğundan pat diye gelen misafirlerde can kurtarıcıdır.

  Ayranlı Köfte İçin Gerekli Malzemeler

  Köftesi İçin;
  • Tuz
  • Maydanoz
  • 1 çay bardağı köftelik bulgur
  • 1 yumurta akı
  • 1 adet kuru soğan
  • 500 gram yağsız kıyma
  • Karışık köfte baharatı (tarçın, karabiber, toz kırmızı biber, kekik, karanfil, kimyon, reyhan)
  Yoğurtlu Terbiyesi İçin Gerekli Malzemeler
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı kadar un
  • 2 su bardağı kadar yoğurt
  Ayranlı Köfte Sosu İçin Gerekli Malzemeler
  • Pul biber
  • Tuz
  • 3 diş kadar sarımsak
  • 2 adet sivri biber
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 domates
  • Karışık köfte baharatı (karanfil, kimyon, karabiber, reyhan, kimyon, toz kırmızı biber, kekik)
  Ayranlı KöfteAyranlı Köfte Yapılışı
  Bu oldukça pratik, kolay, besleyici ve enfes köfteyi yapmak için öncelikle derin bir kap içinde tuzu, kıymayı, yumurta akını, bulguru, baharatı, soğanı ve son olarak maydanozu karıştırarak iyice yoğurmaya başlayın. Daha sonra yoğurmuş olduğunuz köfte hamurundan ceviz büyüklüğü kadar köfteler yapın. Köfteleri bu şekilde yuvarladıktan sonraki işlem büyük bir tencere içine suyu koyarak kaynamaya bırakın. Kaynayan suyun içine yuvarladığınız köfteleri atarak pişirin. Köfteler pişer iken sizde bir yandan terbiyesini yapın. Unu, yumurta sarısını ve yoğurdu iyice çırparak pişen köftelerin üstüne dökerek karıştırın. Köfte sıcak yoğurt soğuk olduğu için yoğurt kesilebilir bu yüzden yoğurdun kesilmemesi için tahta kaşık yardımı ile devamlı karıştırarak kaynatın. Daha sonraki işlem ayranlı köftenin sosunu yapma bunu için küçük bir tavada tereyağı içinde sarımsakları, domatesleri, biberi ve son olarak da baharatları ekleyerek biraz kavurun. Hazırladığınız sosu ayranlı köftelerin üzerine dökerek bu enfes lezzeti servis yapabilirsiniz.

  Afiyet Olsun.
  ]]>
  Ayranlı Poğaça Tarifi https://www.ayran.gen.tr/ayranli-pogaca-tarifi.html Fri, 07 Dec 2018 06:48:24 +0000 Ayranlı poğaça tarifi, Evinizde çok rahatlıkla yapacağınız bir poğaça çeşididir. Lezzetiyle ve kolay yapımı ile misafirlerinize rahatlıkla yapacağınız bir beş çayı ikramıdır. Poğaçalar bir çok çeşitte yap Ayranlı poğaça tarifi, Evinizde çok rahatlıkla yapacağınız bir poğaça çeşididir. Lezzetiyle ve kolay yapımı ile misafirlerinize rahatlıkla yapacağınız bir beş çayı ikramıdır. Poğaçalar bir çok çeşitte yapılabilir ve alternatif yöntemleri ile her zaman misafirlerinize el yapımı olarak ikram edebileceğiz hamur mamüllerindendir.

  Malzemeleri
  • 3 su bardağı kadar un,
  • 1 su bardağı koyu kıvamda ayran,
  • 1 adet yumurta,
  • 125 gram tereyağ, 1 çay kaşığı şeker,
  • 1 paket kabartma tozu,
  • Yarım çay kaşığı kadar tuz,
  • Üzeri için çörek otu,
  • İçinin malzemesi için peynir,1 tutam maydanoz ve dere otudur.
  Ayranlı Poğaça TarifiYapılışı

  Öncelikle tereyağını tavda eriterek ılımaya bırakınız. IlıKdıktan sonra yumurta akını, koyu kıvamlı ayranı içerisine koyarak arkasından unu içerisine eleyiniz. Şeker ve kabartma tozunu karışımın içerisine ilave ediniz. Karışımı yoğurma yöntemi ile hamur kıvamına gelmesini sağlayın. Ortalama yirmi dakika kadar yoğurduğunuz hamuru pürüzsüz hale gelecek şekilde hazır ediniz. Gelelim iç malzemelerini hazırlamaya peyniri ve doğranmış maydanoz ve dereotunu iyice özleşinceye kadar karıştırınız. Ortalama bir limon kadar parçalar kopararak aldığınız hamuru elleriniz arasında yuvarlayın ve avuç içinde düzleştirerek yuvarlak bir şekilde açılır. Açılan hamurun içerisine iç harcımızdan alabildiği kadar harç koyup kapatabilirsiniz. Bu işlemi hamurunuz bitinceye kadar tekrarlamanız gerekiyor her biten parçayı önceden yağlanmış fırın tepsisi yerleştiriniz. Hepsi bittikten sonra her adetin üzerilerine çırptığımız yumurtanın sarısını sürüp, çörek otunu atarak süsleyebilirsiniz. Daha önceden 180 derecede ısıtılmış fırınımıza sürünüz ve ortalama 25 dakikada poğaçalarınız pişer ve afiyetle yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Rüyada Ayran Görmek https://www.ayran.gen.tr/ruyada-ayran-gormek.html Sat, 08 Dec 2018 01:03:50 +0000 Rüyada ayran görmek, genellikle iyi yorumlanırken bazı yorumculara göre çok iyi yorumlanmaz. Ayran beyaz renkte olduğundan dolayı genellikle rüya tabirlerince, rüyayı gören kişinin dürüst,çalışkan ve isinde başarılı bir ki Rüyada ayran görmek, genellikle iyi yorumlanırken bazı yorumculara göre çok iyi yorumlanmaz. Ayran beyaz renkte olduğundan dolayı genellikle rüya tabirlerince, rüyayı gören kişinin dürüst,çalışkan ve isinde başarılı bir kişi olduğuna delalet etmektedir. Bu kişi alın teriyle kazandığı paranın hakkını vermeye çalışan, işini en dürüst şekilde  yerine getirmeye çalışan birisi olduğuna işaret etmektedir. 
  Rüyasında ayran gören bir kişi eğer evli ise çocuklarının ve eşinin boğazından haram lokma geçirmeyen ve harama asla el uzatmayan aynı zamanda ailesi  için gecesini gündüzüne katan çalışkan ve çalışkanlığı nedeni ile herkes tarafından taktir edilen bir kişi olmasına işaret etmektedir. Aynı zamanda bu kişi emeğinin karşılığını her zaman fazlasıyla alan kişi olmasıyla birlikte herkes tarafından saygı duyulan ve sevilen biri olarak tabir edilmektedir. Kişi bekar ise hayırlı bir kısmet anlamına da gelmektedir ve ayı zamanda rüyasında başka birinin elimden ayran içiyor veya alıyorsa rüyasında gördüğü kişi ile evleneceği anlamına da gelebilmektedir. Ayrıca rüyayı gören kişi bulunduğu konumdan daha yüksek bir mevki veya maaşı daha iyi bir iş teklifi alacağına da işaret edilmektedir. Rüyayı gören kişi etrafında bulunan oldukça dürüst arkadaş veya eşe sahip olduğuna da işaret etmekle birlikte aynı zamanda ne zaman zor bir durum ile karşı karşıya kalsa bu yakın arkadaşlarından veya ailesinden oldukça büyük destek alarak aya kalkacağı anlamına geldiği de bilinir. 

  Rüyasında ayran gören kişi, oldukça iyimser bir yapıya sahip olan kişidir. Ayrıca rüyayı gören kişinin kendi etrafında bulunan aynı  kendisi gibi gönlü geniş, yüreği temiz kişilerin olduğuna delalet etmektedir. Rüyayı gören kişi kendisi için ve ailesi için oldukça önemli ve hayırlı olacak yeni işlere atılacağına aynı zamanda aylık bütçesini oldukça yükselteceği anlamına gelmektedir.

  Rüyada ayran gören kişi eğer bu ayranı içiyorsa genellikle pek hayra yorumlanmaz. Kişinin sıkıntıları olacağına ve başka biri tarafından kazık yiyeceği anlamına gelmektedir. Kişi eğer ayranı başkasından almadan kendi yapıp içiyorsa bu hayra yorulur. Başkasından alınan ve içilen ayran oldukça zarar ve sağlık ile ilgili sorunların olabileceğine işaret etmektedir. Rüyayı gören kişi ayranı geniş bir kap içerisinde gördü ise kişinin bütün sıkıntılarının biteceğine ve uzak bir yerden oldukça yüklü miras veya para geleceğine işaret ettiği bilinmektedir. Rüyayı gören kişi her zaman mutlu bir kişi ocağına aynı zamanda büyük sevinçler, güzel haberler, hoşnut olabileceği olaylar yaşayacağı anlamına gelmektedir.Rüyada Ayran Görmek 

  Rüyasında ayran gören kişi yaşamı boyunca hiç derin yaralar almayacak, yoksulluğa düşecek en alt  noktaya gelmeyecektir. Ayran, bol rızık olarak tabir edildiğinden dolayı kişinin mal varlığının oldukça fazla artacağına işaret etmektedir. Rüya sahibi için oldukça güzel müjdeli haberler alacağına ve sevgi dolu mutlu bir evlilik hayatı ocağına delalet etmektedir. Kişi, işçi konumunda çalıştığı mevkiden daha yüksek mevkiye yükseleceği ve kazandığı para ile oldukça hayırlı işlerde ve etrafa oldukça yardım edeceğine de işaret etmektedir. Rüyayı gören kişi çocuklarına ve çocuklarının çocuklarına kadar oldukça yüklü toprak ve önemli mülkiyet bırakacak kadar zengin ocağına delalet etmektedir. 

  Rüyasında ayran gören kişi kolay kolay sıkıntı çekmez ve bulunduğu yere bereketi ile gider. Aynı zamanda çok yardımsever bir kişi olduğuna da işaret ettiği bilinmektedir. Kişi zaman zaman ufak sıkıntıları olsa bile bunların üstesinden geleceğine ve olduğundan daha iyi bir hayat koşullarına sahip olacağına işaret etmektedir.

  ]]>
  Naneli Ayran https://www.ayran.gen.tr/naneli-ayran.html Sat, 08 Dec 2018 01:24:01 +0000 Naneli Ayran, damak tadına göre daha çok ege bölgesinde yapılan bir ayran türü olmaktadır. Yapımı kolay ve sıcak yaz aylarında insanların serinlemesi için içilecek çok güzel ve serinletecek bir içecek türü olmaktadır. Naneli Ayran, damak tadına göre daha çok ege bölgesinde yapılan bir ayran türü olmaktadır. Yapımı kolay ve sıcak yaz aylarında insanların serinlemesi için içilecek çok güzel ve serinletecek bir içecek türü olmaktadır. Hazır ayrandan da yapılacağı gibi, evinizde 3 su bardağı yoğurdunuz varsa sizlerde kolayca yapabilirsiniz.

  Naneli Ayran Yapılışı için malzemeler:
  • 3 su bardağı yağsız yoğurt
  • 5 su bardağı su (genellikle soğuk olması tercih edilir)
  • 1 yemek kaşığı kuru nane
  • 5 dal taze nane
  • Tuz ve yarım çay kaşığı kırmızı biber
  • Buz
  Naneli AyranNaneli Ayran Yapılışı:

  Öncelikle derin bir kabın içerisine 3 su bardağı yağsız olan yoğurt konulur ve bir yemek kaşığıyla ya da çırpıcıyla bu yoğurt iyice çırpılarak sıvımsı bir hale gelmesi sağlanır. Bir yandan çırpılırken diğer yandan üzerine soğuk su ilave edilir. yoğurt ve su iyice karışana kadar çırpınır ve ardından da tuz ve yarım çay kaşığı olan kırmızı biber ilave edilerek biraz daha karıştırılmaya devam edilir. Ayranımız olduktan sonra bardaklara doldurulur. Ve üzerine süslemek için taze nane konularak servis edilir.
  Afiyet olsun.
  ]]>
  Sıcak Ayran Aşı Çorbası https://www.ayran.gen.tr/sicak-ayran-asi-corbasi.html Sat, 08 Dec 2018 19:59:39 +0000 Sıcak Ayran Aşı Çorbası, Ayran aşı çorbası sıcak yaz günlerinde serinlemek amacı ile sevilerek tüketilen bir çorba çeşididir. Ama biz bugün sizlerle farklı bir lezzet yapacağız ''sıcak ayran aşı çorbası'' oldukça doy Sıcak Ayran Aşı Çorbası, Ayran aşı çorbası sıcak yaz günlerinde serinlemek amacı ile sevilerek tüketilen bir çorba çeşididir. Ama biz bugün sizlerle farklı bir lezzet yapacağız ''sıcak ayran aşı çorbası'' oldukça doyurucu, besleyici ve kolay olan bu yöresel lezzet Erzurum yöresine ait bir çorba tarifidir. Erzurum yöresine ait olduğu için yapılışı ve malzemeleri biraz farklı oluyor. 

  Ayran Aşı Çorbası İçin Gerekli Malzemeler
  • 1 yemek kaşığı tatlı pul biber
  • 2 su bardağı haşlanmış buğday
  • 2 yemek kaşığı un
  • yarım su bardağı haşlanmış kabukları çıkartılmış nohut
  • 1 yemek kaşığı kadar sıvı yağı
  • 2-3 bardak su
  • 1 adet yumurta
  • 1 adet küçük boy kuru soğan
  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
  • 2 su bardağı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı tere yağı
  • 1 tutam kadar ince kıyım maydanoz (varsa aş otu)
  Sıcak Ayran Aşı Çorbası Yapılışı
  Leziz oldukça doyurucu vitamin deposu olan bu yöresel lezzeti yapmak için gerekli olan nohut ile buğday yıkanır üstüne geçecek kadar su çekilerek bir gece boyunca ıslı kalır. Daha sonra nohut ile buğday yumuşayıncaya kadar ayrı, ayrı haşlanır. Sıcak ayran aşı çorbasını yapacağınız tencere içine yumurta, un ve yoğurt konur. Pürüzsüz bir karışım elde edene kadar iyice çırpılır. Daha sonraki aşama hazırlamış olduğunuz karışımın içine bir gece önceden ıslatmış daha sonra ayrı, ayrı haşlamış olduğunuz nohut ve buğdaylar atılarak iyice karıştırılır. Daha sonra çorbanın biraz açılması için su konur. Çorbanın katılığına göre su ayarı yapılır. Daha sonra pişirilmek üzere çorba ocağa konur. Çorba kaynayana kadar kesilmemesi için devamlı karıştırılmalıdır. Çorba pişer iken soğanlar oldukça ince doğranarak sıvı yağında pembeleştirilir.Sıcak Ayran Aşı Çorbası Daha sonra soğanı maydanoz ile birlikte pişmekte olan çorbanın üstüne dökün. En son işlem olarak da çorbaya tuzu ekleyerek bir iki taşı daha kaynattıktan sonra çorbanın altı kapatılır. Sıcak ayran aşı çorbası hazır. Servis yapmadan önce pul biberi tere yağında kızdırarak yapmış olduğunuz enfes çorbanın üstüne gezdirilir. Bu leziz çorba özellikle de ramazan ayında Erzurum sofralarını süslemektedir.

  Not: İsimlendirilme ve yapılış bakımından küçük değişiklikler ile birçok yörede buna benzer çorbaların yapımı oldukça yaygındır. Mesela; çorum ilinde bu çorbaya yarmalı nohutlu yoğurt çorbası ve ayran çorbası da bu gruba girmektedir. Yöresel olarak adlandırılan aş otu aslında kişnişdir.
  ]]>
  Ayran Çorbası https://www.ayran.gen.tr/ayran-corbasi.html Sun, 09 Dec 2018 03:14:27 +0000 Ayran Çorbası, Sıcak yaz aylarında içinizi serinletecek olan bir lezzet olan ayran çorbası oldukça lezzetli bir besindir. Yoğurt, nohut ve yarmanın bütünleşmesi ile ortaya çıkan ayran çorbası oldukça lezzetlidir. Yapılış Ayran Çorbası, Sıcak yaz aylarında içinizi serinletecek olan bir lezzet olan ayran çorbası oldukça lezzetli bir besindir. Yoğurt, nohut ve yarmanın bütünleşmesi ile ortaya çıkan ayran çorbası oldukça lezzetlidir. Yapılışı oldukça basit olan bu tadın ekonomik açıdan da oldukça fiyatı az olan bir besindir. Lokantalarda garnitür olarak sunulan bu lezzet özellikle Doğu Anadolu bölgesinde sürekli tüketilen bir besindir.  

  Ayran Çorbası Malzemeleri
  • 1 su bardağı yağma,
  • 4 su bardağı yoğurt, 
  • 1 su bardağı nohut,
  • Su,
  • Tuz,
  • Nane yaprağı,
  Ayran ÇorbasıAyran Çorbası Hazırlanışı

  Bir gün önceden nohut su içerisine konularak yumuşaması sağlanır. Yumuşayan nohut ertesi gün yaklaşık olarak 1 saat kadar haşlanır. Nohut ne kadar çok kaynatılırsa o kadar çok ayran çorbası lezzetli olacaktır. Ardından kaynayan nohut süzüldükten sonra bir kap içerisinde bekletilir. Daha sonra ocağınızın ayrı bir gözünde yarma buğdayı kırk dakika kadar haşlandıktan sonra pişirilmesi sağlanarak dinlenmek ve soğumak üzere kenarı alınır. Akabinde yoğurt ve tuz birlikte çırpılır. Yoğurt çırpılırken cıvık hale getirilmesinde oldukça fazla fayda bulunmaktadır. Akabinde yoğurdun üzerine azar azar su koyularak koyu bir kıvam elde edilir. Önceden hazırlanan ve soğuyan nohut ile yarma yoğurdun içerisinde güzelce karıştırılır. Yaklaşık olarak bir saat kadar dolapta dinlendikten sonra yarma ve nohut yoğurdun lezzetini içerisine çekecektir. Ardından tekrardan karıştırılan ayran çorbası bir kap içerisine konularak üzerine bir kaç dal nane eklenir. Güzel bir görüntü kazanan ayran çorbası soğuk soğuk ikram edilir. Afiyet olsun.
  ]]>
  Tavuklu Ayran Çorbası https://www.ayran.gen.tr/tavuklu-ayran-corbasi.html Sun, 09 Dec 2018 10:11:25 +0000 Tavuklu Ayran Çorbası, Yaz aylarında içinizi serinletecek bir lezzet olan tavuklu ayran çorbası oldukça lezzetli ve bir o kadar doyurucu bir lezzettir. Yapılışı oldukça basit olan bu lezzet bir çok kişi tarafından severek tüke Tavuklu Ayran Çorbası, Yaz aylarında içinizi serinletecek bir lezzet olan tavuklu ayran çorbası oldukça lezzetli ve bir o kadar doyurucu bir lezzettir. Yapılışı oldukça basit olan bu lezzet bir çok kişi tarafından severek tüketilen bir besindir. Yoğurt, pirinç, tavuk ve baharatların birleşmesiyle ortaya çıkan bu lezzet oldukça güzel bir lezzettir. Ülkemizde İç Anadolu bölgesinde oldukça fazla tüketilen bu lezzet Akdeniz mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesidir. Anadolu da asırlardan beri yapılarak tüketilen bu tat, oldukça lezzetlidir. Özel günlerde misafirlerinize ana yemekle birlikte sunulan bu lezzetli tat garnitür olarak misafirleriniz damaklarında ayrı bir lezzet oluşturmaktadır. 

  Tavuklu Ayran Malzemeleri
  • 2 adet tavuk göğsü,
  • 1 yemek kaşığı un, 
  • 1 su bardağı çırpılmış yoğurt,
  • 1 çay bardağı pirinç,
  • 1 tatlı kaşığı kuru nane, 
  • 4 su bardağı sıcak su,
  • 2 yemek kaşığı tereyağı, 
  • 1 tatlı kaşığı limon,
  • 1 diş sarımsak
  Tavuklu Ayran ÇorbasıTavuklu Ayran Hazırlanışı

  Orta boy bir tencere içerisine bir bütün halinde tavuklar atılır. Üzerine tuz ve sarımsak eklenerek kısık ateşte haşlanmaya bırakılır. Bu arada küçük bir tencere içerisine pirinçler koyularak üzerine bir çay kaşığı tuz atılarak kaynatılır. Pişen tavuk didildikten sonra suyu ile birlikte pirinçlerin üzerine aktarılır. Bu arada pirinçler suyu çekmeye yavaş yavaş baylar. Akabinde tam anlamıyla tavuk ve pirinçler birbirleriyle bütünleşince bu defa ayrı bir kap içerisine yoğurt konularak çırpılır. Çırpılan yoğurdun üzerine bir miktar kuru nane, limon eklenerek iyice çırpılır. Haşlanmış tavuk ve pirinçler soğuduktan sonra yoğurdun içine koyularak iyice karıştırılır. karışımı tamamlanan tavuklu ayran çorbamız 1 saat kadar dolapta dinlendirilir. Bir kepçe yardımı ile bir tas içine alınan tavuklu ayran üzerine bir tutam nane serpilerek servis edilir. Afiyet olsun.
  ]]>
  Pirinçli Ayran Çorbası https://www.ayran.gen.tr/pirincli-ayran-corbasi.html Mon, 10 Dec 2018 00:05:56 +0000 Pirinçli ayran çorbası, özellikle sıcak yaz mevsimlerinin vazgeçilmez içeceği olan ayran, çorbalar için de yakışan bir seçenektir. Çocukların da severek yediği çorbalar arasındadır. İçerisine ister buğday, ister pirinç, Pirinçli ayran çorbası, özellikle sıcak yaz mevsimlerinin vazgeçilmez içeceği olan ayran, çorbalar için de yakışan bir seçenektir. Çocukların da severek yediği çorbalar arasındadır. İçerisine ister buğday, ister pirinç, isterseniz minik köfteler ekleyebileceğiniz çok alternafi barındıran ayran çorbaları sofralarda rahatlıkla yerini alır. Çoğunuzun yayla çorbası diye bildiği pirinçli ayran çorbasını, Gaziantep' li biri olarak evelden beri lebeniye diye birim. Çocukluğumdan beri çok sevdiğim ve çocuklarımın da fazlasıyla tercih ettiği çorba çeşitlerinden biridir pirinçli ayran çorbası. Annem daha çok bayram sabahları yapardı bu çorbayı. Uyandığımızda evin içinde dolaşan, buram buram terayağına atılmış nane kokusu hala burnumda tüter. Yapımı gayet kolay olan bu sağlıklı ve hafif çorbayı yapmayı diğer yemekler gibi annemden öğrendim. Umarım siz de memnun kalırsınız.

  Pirinçli ayran çorbasının malzemeleri:
  • 2 kâse yoğurt
  • 1 yumurta
  • 1 tablet et bulyon
  • 1 çay bardağından bir parmak eksik pirinç
  • 1 su bardağı haşlanmış nohut
  • 3.5 su bardağı su
  • tuz 
    Üzeri için:
  • 2 yemek kaşığı tereyağı veya 3 yemek kaşığı ayçiçek yağı
  • 1 yemek kaşığı nane 
   Pirinçli Ayran ÇorbasıPirinçli ayran çorbasının yapılışı:
  Öncelikle yoğurdumuzu tencereye alıyoruz ve içine yumurtamızı kırıp ocağın altını yakıyoruz. Hepinizin bildiği gibi yoğurdun kesilmemesi için kaynayana kadar karıştırıyoruz. Kaynamaya başlayan yoğurdumuzun içine suyumuzu karıştırarak ekleyip yeniden kaynamaya bırakıyoruz. Eğer evinizde hazırda et veya tavuk sularından varsa yerine bu sulardan koyabilirsiniz daha lezzetli olacaktır. Ben et suyu bulunmadığı durumlarda hazır bulyonlardan kullanıyorum. Siz de öyle yapabilirsiniz.Kaynama noktasına gelen çorbamızın suyuna, yıkayıp süzdüğümüz pirinçleri atıyoruz. Pirinçler uzayana kadar pişiriyoruz. Pirincin içindeki nişasta çorbamızı koyulaştırmaya yetecektir. Bu nedenle ben hiçbir zaman un koymam. Pirinç pişmeye yakın haşlanmış nohutlarımızı da içine ekleyelim. Nohut sevmiyorsanız eklemek zorunda değilsiniz. Pirinç piştikten sonra tuzumuzu ekleyip üzerine tereyağında kavurduğumuz naneli sosumuzu döküyoruz. Diğer tariflerden biraz farklı olan ayran çorbamız şimdiden afiyet olsun.
  ]]>
  Köfteli Ayran Çorbası https://www.ayran.gen.tr/kofteli-ayran-corbasi.html Mon, 10 Dec 2018 12:54:04 +0000 Köfteli ayran çorbası, oldukça hafif ve lezzetli bir çorba tarifidir. Ramazanda iftar sofralarında tercih edilebilecek köfteli ayran çorbasının yapımı da oldukça kolaydır. Değişik çorba tarifi arayanlar için idea Köfteli ayran çorbası, oldukça hafif ve lezzetli bir çorba tarifidir. Ramazanda iftar sofralarında tercih edilebilecek köfteli ayran çorbasının yapımı da oldukça kolaydır. Değişik çorba tarifi arayanlar için ideal bir çorbadır. Küçük büyük herkesin beğenisini kazanacak, misafirler için hazırlanabilecek çorbanın, besleyici değeri de oldukça yüksektir. Köfteli ayran çorbasını daha önce hiç denemediyseniz mutlaka bu tarifi değerlendirerek denemelisiniz.

  Köfteli ayran çorbası için gerekli malzemeler

  • 200 gr kıyma
  • 1 tane orta boy kuru soğan
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • 1 tane yumurta
  • Bir tutam kuru nane
  • Bir tutam karabiber
  • Bir tutam kırmızı pul biber
  • Yarım çay kaşığı kimyon
  • 1 çorba kaşığı un
  • 1 su bardağı süzme yoğurt
  • 2 yemek kaşığı ince kıyılmış maydanoz
  • Yeteri kadar tuz
  • 6 su bardağı su

  Köfteli Ayran ÇorbasıKöfteli ayran çorbası hazırlanışı

  Köfteli ayran çorbasının köftesi için çukur bir kabın içine kıyma alınır. Kuru soğanın kabukları soyularak kıymanın içine rendelenir. Üzerine ince kıyılmış maydanoz, karabiber, kırmızı pul biber, tuz, nane ve kimyon eklenir. Kıymayla buluşturulan malzemeler homojen bir şekilde karıştırılır. Karışım macun kıvamında olmalıdır. Yoğrulan köfte 15 dakika dinlendirildikten sonra fındık büyüklüğünde parçalar koparılarak avuç içinde yuvarlanır. Yuvarlanan köfteler un serpilmiş bir tepsinin içinde toplanır.

  Uygun bir kabın içine yumurta un eklenerek çırpma aparatıyla iyice çırpılır. Çırpılan malzemenin üzerine yoğurt eklenir ve çırpmaya devam edilir. Tüm malzeme homojen bir şekilde karıştıktan sonra geniş bir tencerenin içine 6 su bardağı su eklenerek kaynamaya bırakılır. Su kaynadıktan sonra içine hazırlanan köfteler atılır ve karıştırılır. Bir taşım kaynadıktan sonra ocağın altı kısılır. Kısık ateşte köfteler yarım saat pişirilir. Süre dolduktan sonra çukur bir kepçeyle tencereden bir kepçe su alınır ve hazırlanan yoğurtlu karışıma ilave edilerek çırpılır. Yoğurtlu karışım kaynayan köftelerin üzerine sicim şeklinde dökülür ve devamlı karıştırılarak eksilmesi önlenir. 5 dakika kadar daha kaynatılarak ocağın altı kapatılır. Sos tavasına tereyağı alınıp kızdırılır. Kızan yağa kırmızı pul biber ve nane eklenerek yakılır ve hazırlanan sos çorbanın üzerine dökülür. Köfteli ayran çorbası servis için hazır. Afiyet olsun.

  ]]>